Nasze projekty

Zmarł abp Marian Gołębiewski. Miał 86 lat

Abp Marian Gołębiewski, metropolita senior archidiecezji wrocławskiej, zmarł dziś w godzinach południowych po ciężkiej chorobie.

fot. Archidiecezja Wrocławska

Informacje dotyczące uroczystości pogrzebowych zostaną podane wkrótce – poinformowała archidiecezja wrocławska.

Marian Gołębiewski urodził się 22 września 1937 r. w Trzebuchowie w Diecezji Włocławskiej, święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 r. 20 lipca 1996 r. został wyniesiony przez papieża Jana Pawła II do godności biskupa ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego.

Święcenia biskupie przyjął 31 sierpnia 1996 r., w tym samym dniu odbył ingres do katedry w Koszalinie, 3 kwietnia 2004 r. mianowany Arcybiskupem Metropolitą Wrocławskim, ingres do katedry wrocławskiej 24 kwietnia 2004 r.

Reklama

Był doktorem habilitowanym teologii, byłym profesorem nadzwyczajnym Teologii ATK i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktorem honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

16 czerwca 2013 r. funkcję pasterza archidiecezji przekazał swemu następcy, abp. Józefowi Kupnemu.

Arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej został ukarany przez Watykan w 2021 roku za zaniedbania związane z prowadzeniem spraw wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i archidiecezji wrocławskiej.

Reklama

Stolica Apostolska nakazała biskupowi prowadzenie życia w duchu pokuty i modlitwy oraz zakazała duchownemu uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich.

Abp. Gołębiewskiego zobowiązano również do wpłacenia odpowiedniej kwoty z prywatnych środków, na rzecz Fundacji św. Józefa z przeznaczeniem na prewencję i towarzyszenie ofiarom wykorzystania seksualnego.

KAI, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę