Nasze projekty

„Podróże na chmurze”. Nowa płyta Lidii Pospieszalskiej

Za sprawą tych tekstów i mieniącej się różnymi kolorami muzyki, można wybrać się w daleką podróż i zapomnieć na chwilę o zgiełku ulicznym i wszystkim co nas dręczy

Reklama

Lidia pozostawia ważny ślad, ponieważ kiedy słuchasz jej – na koncercie czy nagraniu (…) czujesz się upiękniony, obdarowany pokojem. Skiby ogródka twojego serca są poruszone.  (Natalia Niemen: fragment książki „Niebo będzie później”)

 

Nowa płyta Lidii Pospieszalskiej „Podróże na chmurze” pojawi się w 10 lat po ukazaniu się debiutu ”Inaije”. Zebrała ona bardzo dobre recenzje w prasie, a piosenka tytułowa znalazła się w 2007 roku na Liście Przebojów Radiowej „Trójki”, a nawet doszła do pierwszego miejsca  (w 1314  notowaniu).

Reklama

Nowy album  jest bardzo różnorodny, pełen inspiracji: jazzem, rytmami afrykańskimi, rapem, rockiem, funkiem, muzyką klasyczną a także ludową. Ta ostatnia wybrzmiewa  w  postaci polskiej melancholijnej  nuty, słyszalnej niemalże we wszystkich utworach. Owej „melancholijnej nucie” towarzyszą różnorakie rytmy. W Zagrudnionym  i Piosence  przedrzeźnionej  Lidia gra na radomskim bębenku obręczowym, w innych utworach słychać mocną sekcję rytmiczną, niekiedy gęsty puls instrumentów perkusyjnych  albo sample, których artystka używa z umiarem. Z nagranych wcześniej nagrań demo zostawia jakąś część zapisanych śladów i łączy je z dogranymi później żywymi instrumentami. Znaleźć tu jednak można także utwory nagrane w studiu od początku do końca przez cały zespół.

Oprócz klasycznych piosenek z tekstem, znajdziemy tu utwory, w których swój głos Lidia traktuje bardziej instrumentalnie (15, Podróże na chmurze, Walc dla Krzysztofa, Cafe misja, Ty). Jak twierdzi artystka, ten sposób śpiewania, nie ograniczony konkretnym znaczeniem słów, daje dużo wolności w wyrażaniu emocji.

Płyta składa się z piosenek, które Lidia sama komponuje i aranżuje (za wyjątkiem dwóch utworów, których jest współautorem). Produkcja muzyczna jest już dziełem wspólnym Lidii i Marcina.  W nagraniach udział wzięli zaproszeni do współpracy znakomici muzycy. Oprócz stałego składu koncertowego (Tomek Basiuk, Kamil Cudzich, Zuzia Tomaszewska, Łukasz Kluczniak) na płycie zagrali goście: Frank Parker, Jerzy Mazzoll, Andy Ninvalle, Jarosław Bester, Tomas Cellis Sanchez, Marek Ślosarski, Mateusz Pospieszalski, Marek Pospieszalski, Darek Bafeltowski, Kwartet smyczkowy „Smykowisko” oraz synowie Lidki i Marcina: Nikodem i Mikołaj.

Reklama

Teksty piosenek dobrane bardzo starannie i są to głównie wiersze: Grzegorza Żaka (Zagrudniony, Akacjowe czary, Muzyka Ciszy, Bosso po Wrocławiu, Szarość a radość), Janusza Różewicza (Ty), humorystyczny tekst Wiliama Shakespeare’a w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka (Piosenka Przedrzeźniona), Roberta Cudzicha (Modlitwa form, Czikiczika)
i fragment tekstu z Księgi Koheleta.

Reklama

Za sprawą tych tekstów  i mieniącej się różnymi kolorami muzyki, można wybrać się
w daleką  podróż i zapomnieć  na chwilę o zgiełku ulicznym,  wszystkim co nas dręczy, codziennym zabieganiu.

Jak mówi sama Lidia: „To płyta bardzo „przyrodnicza”… o porach roku, podróżach, zachwycie nad światem… no i o  miłości :)

 

Podróżujemy na chmurze wyobraźni po muzycznym świecie Lidii, który choć różnorodny, trudno pomylić z jakimkolwiek innym.

Płytę promują single „Akacjowe czary” oraz „Czikiczika”

Youtube: Lidia Pospieszalska – Akacjowe czary

Youtube: Lidia Pospieszalska – Czikiczika

Zapraszamy do posłuchania całego albumu: Lidia Pospieszalska – Podróże na chmurze

Zapraszamy do zakupu płyty: Podróże na chmurze

***

Patroni medialni płyty: Polskie Radio Jedynka, Polskie Radio Poznań, Polskie Radio Wrocław Kultura, Radio RAM, Stacja7.pl

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę