Szwajcaria to jedno z tych państw europejskich, w których znaczącą rolę odgrywał protestantyzm. A to za sprawą działalności Jana Kalwina w XVI wieku. Kalwinizm zaadaptował się głównie w kantonach niemiecko i francuskojęzycznych. Katolicyzm zaś dominuje w kantonach włoskojęzycznych.
Kościół w liczbach
Aktualnie najważniejszym wyznaniem w Szwajcarii jest katolicyzm. Stanowi on prawie 40% społeczeństwa. Następnym jest Szwajcarski Kościół Reformowany mający 26% wyznawców spośród szwajcarskich obywateli. Co ciekawe w badaniu Eurobarometru przeprowadzonego w 2010, mieszkańcy kantonów w pytaniu o wiarę, odpowiedzieli następująco:
- 44% – „Wierzę w istnienie Boga”,
- 39% – „Wierzę w istnienie pewnego rodzaju ducha lub siły życiowej”,
- 11% – „Nie wierzę w żaden rodzaj ducha, Boga lub siły życiowej”,
- 6% – „Nie wiem”.
Centrum Ekumenizmu
21 czerwca papież udał się do siedziby Światowej Rady Kościołów, która powstała w sierpniu 1948 r. w Amsterdamie na fali powojennego ruchu ekumenicznego. Obecnie Zrzesza 345 Kościołów i wspólnot kościelnych, do których należy w sumie ponad 550 mln chrześcijan w 110 krajach. Kościół katolicki nie jest członkiem Rady, ale od 1965 stale z nią współpracuje.
Przeczytaj również
Ekumeniczne spotkanie rozpoczęło się modlitwą odczytaną przez prawosławnego metropolitę Genadiusza z Sasimy. Następnie papieża powitał sekretarz generalny ŚRK pastor Olav Fykse Tveit. Stwierdził, że obchodząc 70-lecia tej organizacji, świętujemy „jeden ruch ekumeniczny”, w którym „idziemy, modlimy się i pracujemy razem”. Gromadzimy się we „wspólnocie jednego Kościoła Jezusa Chrystusa” za sprawą chrztu.
Wojny socjalistów
Tak jak w każdym państwie europejskim, tak i w Szwajcarii mamy do czynienia z różnymi grupami socjalistycznymi, które koncentrują swoje siły wokół walki z chrześcijaństwem. Dla przykładu, Szwajcarscy Młodzi Socjaliści domagają się, aby z kalendarza wykreślić chrześcijańskie święta, takie jak Boże Narodzenie, czy Wielkanoc i zastąpić je świeckimi wydarzeniami.
Jakby tego było mało młodzi socjaliści potępiają „ucisk kobiet” w Kościele Katolickim, ponieważ Kościół nie wyświęca kobiet na duchownych. Uważają także, że katolicyzm w takim samym stopniu dyskryminuje kobiety jak islam. Nie dostrzegają różnicy między tymi dwoma wyznaniami.
Tekst powstał w oparciu o depesze KAI