Nasze projekty
Pixabay.com/photosforyou

Szwajcaria. Centrum ekumenizmu

O państwie, w którym dominującą religią jest chrześcijaństwo zaczęło być ostatnio głośno za sprawą wizyty papieża Franciszka w siedzibie Światowej Rady Kościołów w Genewie.

Reklama

Szwajcaria to jedno z tych państw europejskich, w których znaczącą rolę odgrywał protestantyzm. A to za sprawą działalności Jana Kalwina w XVI wieku. Kalwinizm zaadaptował się głównie w kantonach niemiecko i francuskojęzycznych. Katolicyzm zaś dominuje w kantonach włoskojęzycznych.

Kościół w liczbach

Aktualnie najważniejszym wyznaniem w Szwajcarii jest katolicyzm. Stanowi on prawie 40% społeczeństwa. Następnym jest Szwajcarski Kościół Reformowany mający 26% wyznawców spośród szwajcarskich obywateli. Co ciekawe w badaniu Eurobarometru przeprowadzonego w 2010, mieszkańcy kantonów w pytaniu o wiarę, odpowiedzieli następująco:

Reklama
  • 44% – „Wierzę w istnienie Boga”,
  • 39% – „Wierzę w istnienie pewnego rodzaju ducha lub siły życiowej”,
  • 11% – „Nie wierzę w żaden rodzaj ducha, Boga lub siły życiowej”,
  •  6% – „Nie wiem”.

Centrum Ekumenizmu

21 czerwca papież udał się do siedziby Światowej Rady Kościołów, która powstała w sierpniu 1948 r. w Amsterdamie na fali powojennego ruchu ekumenicznego. Obecnie Zrzesza 345 Kościołów i wspólnot kościelnych, do których należy w sumie ponad 550 mln chrześcijan w 110 krajach. Kościół katolicki nie jest członkiem Rady, ale od 1965 stale z nią współpracuje.

Ekumeniczne spotkanie rozpoczęło się modlitwą odczytaną przez prawosławnego metropolitę Genadiusza z Sasimy. Następnie papieża powitał sekretarz generalny ŚRK pastor Olav Fykse Tveit. Stwierdził, że obchodząc 70-lecia tej organizacji, świętujemy „jeden ruch ekumeniczny”, w którym „idziemy, modlimy się i pracujemy razem”. Gromadzimy się we „wspólnocie jednego Kościoła Jezusa Chrystusa” za sprawą chrztu.

Reklama

Wojny socjalistów

Tak jak w każdym państwie europejskim, tak i w Szwajcarii mamy do czynienia z różnymi grupami socjalistycznymi, które koncentrują swoje siły wokół walki z chrześcijaństwem. Dla przykładu, Szwajcarscy Młodzi Socjaliści domagają się, aby z kalendarza wykreślić chrześcijańskie święta, takie jak Boże Narodzenie, czy Wielkanoc i zastąpić je świeckimi wydarzeniami.

Jakby tego było mało młodzi socjaliści potępiają „ucisk kobiet” w Kościele Katolickim, ponieważ Kościół nie wyświęca kobiet na duchownych. Uważają także, że katolicyzm w takim samym stopniu dyskryminuje kobiety jak islam. Nie dostrzegają różnicy między tymi dwoma wyznaniami.

Reklama

Tekst powstał w oparciu o depesze KAI

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę