Nasze projekty
fot. archiwum rodziny Pietraszek/Polskifr.fr

Marysia napisała list do papieża i… otrzymała wyjątkową odpowiedź. „Nie trać nadziei”

Kilka lat temu, obecnie 15-letnia Marysia chora na SMA postanowiła napisać do papieża Franciszka list "taki od serca" i otrzymała wyjątkową odpowiedź. „Wszystkich nas Pan Jezus kocha, a szczególną miłością darzy właśnie tych, którzy cierpią. Oni najbardziej są z Nim zjednoczeni" - napisał w imieniu papieża watykański asesor.

Reklama

Monika i Jarosław Pietraszek są małżeństwem od 16 lat i od tego czasu mieszkają we Francji. Mają trójkę dzieci: 15-letnią Marię, 11-letnią Antoninę oraz 10-letniego syna Juliana. Ich starsza córka zmaga się z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA). Jest to choroba genetyczna, która została zdiagnozowana, gdy Marysia miała 2 lata. Był to bardzo trudny czas. Nigdy wcześniej nie słyszeliśmy o SMA – wspominają rodzice.

Maria zaczęła samodzielnie chodzić, jednak zanikające mięśnie zabrały jej tę możliwość w ciągu zaledwie 3-4 lat. Nie było wówczas żadnego leku, lekarze zalecali jedynie rehabilitację i przygotowywali nas na szybki postęp choroby – podkreślają.

Pomimo ciężaru diagnozy, nie stała się ona dla rodziców Marysi wyrokiem, ale raczej wyzwaniem. Byliśmy i nadal jesteśmy, otoczeni fantastycznymi ludźmi, którzy nas wspierają i pomagają. Jednak przede wszystkim mamy w naszej rodzinie Pana Boga, który nie zostawia nas samym sobie, opiekuje się każdego dnia i jest zawsze po naszej stronie – zaznaczają z przekonaniem Monika i Jarosław. Po tej trudnej dla nas diagnozie, mogliśmy się na Niego obrazić, odwrócić krzycząc z goryczą: gdzie jesteś, Boże, dlaczego my, dlaczego nasze dziecko!? Wybraliśmy jednak inny kierunek: postanowiliśmy zaufać Bogu i iść z Nim przez życie za rękę – podkreślają w świadectwie dla portalu Polskifr.fr. Jak mówią, nie żałują tejże decyzji. Dziś możemy doświadczać tego, jak On się o nas troszczy i nam nieustannie błogosławi – przekonują.

Reklama

Zaraz po diagnozie SMA Pietraszkowie postanowili nie mieć więcej dzieci, choć ich marzenia były inne. Obciążenie genetyczne na chorobę u kolejnych dzieci wynosi 25 procent. Jednak i tu Pan Bóg nie zostawił nas samych. Cudownie nas dalej poprowadził, otworzył nasze serca, zmienił ludzkie myślenie i kalkulacje i zaprosił do szaleństwa wiary – wspominają rodzicie Marysi i jej rodzeństwa. Po 4 latach zdecydowali się na kolejne dzieci. Było to jak skok na bungee, jak podróż w nieznane, jednak z pewnością w sercu, że Bóg jest z nami, że trzyma nas mocno za rękę i że nas poprowadzi – podkreślają. Ich zaufanie zostało nagrodzone.

„Marysia otrzymała z Watykanu specjalną odpowiedz”

Kilka lat temu Marysia napisała list do Papieża Franciszka. To był list taki od serca i ku niesamowitej uciesze otrzymała z Watykanu specjalną odpowiedz i duchowe umocnienie –wspominają ze wzruszeniem rodzicie dziś już 15-letniej Marii.

Watykański asesor, odpowiadając na list, zapewnił Marię o podziękowaniach Papieża za jej list, zdjęcie i rysunek oraz o jego modlitwie i błogosławieństwie dla całej rodziny. Zaznaczył też, że Papież nie zna odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektórzy ludzie cierpią i chorują. Odpowiadający w imieniu Papieża duchowny napisał: „Wszystkich nas Pan Jezus kocha, a szczególną miłością darzy właśnie tych, którzy cierpią. Oni najbardziej są z Nim zjednoczeni, bo w jakiejś mierze doświadczają tego, czego On doświadczał umierając za nas na krzyżu. Nie trać nadziei”. Podkreślił też, że rozwój współczesnej medycyny daje nadzieję na wyzdrowienie dziewczynki.

Reklama

„Pakujemy naszą rodzinną walizkę i jedziemy do Mamy”

W tym roku rodzina Pietraszek po raz drugi wybiera się z do Lourdes w ramach 146. Europejskiej Pielgrzymki Polaków do Lourdes. Pierwszy raz pojechali przy okazji rocznicy I Komunii Świętej Marysi w 2018 r. Jest to dla nas miejsce szczególne i wyjątkowe. Matka Boża, która ukazała się św. Bernadetce, jest tam niesamowicie blisko ludzi, blisko pielgrzymów, blisko swoich dzieci – zaznaczają. Jak podkreślają, „im również dane było to spotkanie przeżyć. Nie chodzi tu o jakieś konkretne wydarzenie, czy cud, ale o cały pobyt w tymże sanktuarium”. Dodają, że był to dla nich „piękny czas, radosny, pełen miłości, pokoju i dobroci”. Czuli się „jakby niesieni przez łaskę i przytuleni do Serca Maryi”.

Pietraszkowie zawitają do Lourdes w rocznicę I Komunii św. drugiej córki. Chcemy tam być, wraz ze wspólnotą parafialną, żeby kolejny raz doświadczyć tego, jak jesteśmy przez Boga kochani, pomimo ciężaru codziennego cierpienia – podkreślają i dodają: Lourdes wciąż przypomina nam, że celem naszego życia, tu na ziemi, jest Niebo i życie wieczne. Pakujemy więc naszą rodzinną walizkę i jedziemy do Mamy, żeby po raz kolejny, dać się przytulić do Jej matczynego Serca. Jedziemy po siłę duchową, na kolejne lata, aby odnowić naszą gorącą przyjaźń z Maryją! – podsumowują.

Od ponad 100 lat Polonia pielgrzymuje do Lourdes. Tradycją stało się, że pielgrzymka jest organizowana w okolicach uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. W tym roku ta uroczystość przypada we Francji w czwartek 18 maja, a w Polsce w niedzielę 21 maja. Polska Misja Katolicka w łączności z Polonią innych krajów nie ma wątpliwości, że tę ważną tradycję wspólnego pielgrzymowania do Lourdes trzeba pielęgnować.

Reklama

Polskifr.fr, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę