Nasze projekty
Facebook/KubaWojewódzki

Chromosom extra! Ciekawe spotkanie u Kuby Wojewódzkiego

Uczestnicy "Down The Road - Zespół w trasie", skradli show Kubie Wojewódzkiemu i sprawili, że widzom pomiędzy śmiechem i pozytywnymi emocjami, czasami pojawiły się łzy wzruszenia. Być może wielu z nich właśnie w tym momencie przekonało się, że mylili się co do osób z zespołem Downa.

Reklama

Chromosom extra! 

Jedno z najbardziej charakterystycznych zaburzeń genetycznych. Budzące wątpliwości na wielu szczeblach, a często nawet podważane w kontekście prawa do życia. Zespół Downa to zespół wad wrodzonych, który wywołany jest nieprawidłową liczbą chromosomów. Dokładniej u zdrowego człowieka występuje dokładnie 21 par chromosomów. W przypadku osób z Zespołem Downa jest dokładnie tak samo, jednak w 21 parze występuje u nich jeden chromosom extra. 

Pod względem medycznym poza niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, osoby z Zespołem Downa borykają się z innymi problemami, szczególnie o podłożu immunologicznym, są kilkukrotnie bardziej narażone na infekcje. Dodatkowo zespół Downa dotyka szeregu obszarów, które wpływają na pogorszenie jakości życia. 

Nie jesteście tacy jak my?

Nie jesteście tacy, jak my – te słowa, choć często niewypowiedziane, brzmią intensywnie w sercach osób z Zespołem Downa. Brzmią, ponieważ na co dzień zmagają się z dyskryminacją i niezrozumieniem. 

Reklama

Wokół osób z Zespołem Downa pojawiło się wiele krzywdzących stereotypów, z którymi organizacje, instytucje, a także osoby fizyczne starają się walczyć. Mimo to, wciąż w społeczeństwie pojawiają się głosy brzmiące: “Osoby z Zespołem Downa nie powinny, nie mogą, nie potrafią”. 

„Osoby z zespołem Downa nie powinny zawierać związków, nie powinny mieć dzieci, nie powinny podróżować, nie potrafią się uczyć. Dorośli z Zespołem Downa zachowują się jak dzieci, nie mogą żyć samodzielnie, nie mogą pracować…” To tylko namiastka tego, z czym na co dzień zmagają się osoby z Zespołem Downa. 

Światełko w tunelu

Osoby z Zespołem Downa coraz częściej pokazują, że pełnią różne funkcje społeczne i zawodowe, są aktorami, modelkami, prowadzą kawiarnie i restauracje, wykonują przeróżne zawody. Biorą także udział w programach, takich jak np. “Down the Road – zespół w trasie” w TTV.

Reklama

Szóstka młodych osób z Zespołem Downa wyrusza w trasę z podróżnikiem Przemkiem Kossakowskim. Tak naprawdę jest to dla nich przygoda życia, która staje się czynnikiem zmian, pokonywania słabości i spełniania marzeń. Programu pokazuje, że emocje i odczucia uczestników nie różnią się od tych, które czują wszyscy, niezależnie od ilości chromosomów.

Normalność

Osoby z Zespołem Downa przede wszystkim szukają normalności, normalnego postrzegania. We wtorek  tę normalność mogliśmy zobaczyć w programie Kuby Wojewódzkiego. Showman zaprosił na swoją kanapę bohaterów drugiego sezonu programu „Down the Road”. Pojawili się w towarzystwie Przemka Kossakowskiego. 

Reklama

Udział w show Wojewódzkiego to dobra droga do zwalczania stereotypów, a także nauki budowania zdrowych relacji z osobami z Zespołem Downa. To szansa, aby dostrzec w nich normalność, normalne potrzeby, a przede wszystkim ogromny potencjał. Występ ten skomentowały nawet siostry z Domu Chłopaków w Broniszewicach, które na co dzień opiekują się chłopcami o różnym stopniu niepełnosprawności. 

W kontekście poniżającej narracji o osobach z niepełnosprawnością, jakie się ostatnio rozegrały w internecie i na jakie nie ma w nas najmniejszej zgody. To zaproszenie przez Kubę Wojewódzkiego uważamy za najpiękniejszą formę ujęcia się za NIMI i ich prawami. Brawo Kuba Wojewódzki i dzięki w ICH imieniu – napisała Siostra Eliza Małgorzata Myk.

W kontekście poniżającej narracji?? o osobach z niepełnosprawnością,??? jakie się ostatnio rozegrały w internecie i na…

Posted by Dom Chłopaków w Broniszewicach on Sunday, April 18, 2021

„Ty downie” 

Określenia “Ty downie”, “jesteś zdowniony” na stałe weszły do polskiego języka potocznego. Z takim określeniem często spotykają się także osoby z Zespołem Downa. Należy zdać sobie sprawę, że osoby z Zespołem Downa na co dzień spotykają się z przytykami nieznajomych osób. Bardzo często są źle traktowane, a wręcz poniżane. 

Nie będę tego tolerował. Chcę pokazać wszystkim, że jestem wśród ludzi, że nie można mnie wytykać palcami – powiedział jeden z uczestników Down the Road. 

Jesteśmy tacy jak Wy! I kropka! 

Bohaterki programu „Down the Road” zadedykowały Kubie wyjątkową piosenkę, a nawet jedna z nich popisała się wykonaniem pełnego szpagatu! Jak same zresztą jasno i z humorem powiedziały: “Mamy parcie na szkło”. Panowie zaś “rozkręcali imprezę”, której nie sposób było zakręcić. Opowiadali także o swoich planach na przyszłość, gdzie wiele z nich kręciło się wokół szeroko pojętego “show biznesu”. Jeden z uczestników zażartował także, że wciąż czeka na zwrot kosztów przejazdu autostradą od produkcji programu ‘Down the Road”.  

Bohaterowie programu skradli show Kubie Wojewódzkiemu i sprawili, że widzom pomiędzy śmiechem i pozytywnymi emocjami, czasami pojawiły się łzy wzruszenia. Być może wielu z nich właśnie przekonało się, że mylili się co do osób z zespołem Downa. 

kw/Stacja7

Zdjęcie pochodzi z zapowiedzi odcinka z uczestnikami programu „Down the Road”, opublikowanego na Facebooku Kuba Wojewódzki Jednoosobowa Subkultura.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę