Nasze projekty

Jak przygotować się do tegorocznej Lednicy? Będą 3 etapy

Nie wystarczy po prostu włączyć transmisji z modlitwy, która rozpocznie się 6 czerwca na polach Lednickich, trzeba odpowiednio wcześniej duchowo się przygotować - podkreślają organizatorzy spotkania Lednica 2000 i podpowiadają 3 etapy takiego przygotowania.

Reklama

Szczegółowy poradnik przygotowania napisał dla wszystkich uczestniczących co roku w Lednicy o. Wojciech Surówka OP – duszpasterz ruchu lednickiego. Jego zdaniem, aby dobrze się przygotować trzeba najpierw ograniczyć korzystanie z Internetu, potem skorzystać z Lednickich rekolekcji w swoim domu i dopiero na końcu po prostu wziąć udział w spotkaniu 6 czerwca. 

Publikujemy cały przewodnik o. Wojciecha:

Jak przygotować się do XXIV Spotkania Młodych LEDNICA 2000?

Reklama

W tym roku 6 czerwca spotykamy się w domach. Dla wszystkich z nas jest to zupełnie nowa sytuacja, dlatego wymaga ona jeszcze lepszego przygotowania. Zmobilizować się muszą nie tylko organizatorzy, ale w tym roku przede wszystkim młodzież, która będzie uczestniczyć w Spotkaniu. Każdy z nas jest nie tylko uczestnikiem, ale również twórcą tego Spotkania. To, na ile będzie ono owocne w wymiarze duchowym, zależy od nas wszystkich.

Święty Jan Paweł II często przypominał nam, że autentyzm grup, wspólnot i ruchów kościelnych mierzy się na podstawie ściśle określonego kryterium – jest nim to, w jakim stopniu pomagają one uczestniczyć młodym w zbawczym posłannictwie Kościoła, czyli w realizowaniu chrześcijańskiego powołania w ich codziennym życiu. Owocności Spotkania „nie można liczyć w statystykach, lecz wyłącznie w dziełach miłości i sprawiedliwości oraz w codziennej wierności, jakże cennej, choć tak często mało widocznej”. Te słowa Jana Pawła II dzisiaj jeszcze bardziej są dla nas drogowskazem. Pragniemy, by domy, w których żyje na co dzień młodzież, stały się Kościołem domowym.

Część XXIV Spotkania Młodych LEDNICA 2000 będzie transmitowana w Internecie, jednak pragniemy, aby ta wirtualna wspólnota, która się wtedy między nami zawiąże, była przejawem realnej wspólnoty, która istnieje pomiędzy nami. Nie możemy zapominać, że Internet to nie wszystko. Istnieje pomiędzy nami jeszcze jedna sieć – wirtualna, która równocześnie jest realna. To nasza jedność w Chrystusie, która umacnia się poprzez modlitwę. Nie wystarczy być w Internecie, trzeba przede wszystkim być przy Chrystusie, tworząc poprzez modlitwę i ofiarę realną więź ze wszystkimi siostrami i braćmi. Kimś, od kogo uczymy się w tym roku trwać przy Chrystusie, jest Jego Matka – Maryja.

Reklama

Przygotowanie do tegorocznego Spotkania Młodych będzie się składało z trzech kroków.

Krok pierwszy. Wyłącz komputer, odłóż telefon, zrezygnuj z korzystania z Internetu.

Rozprzestrzeniająca się epidemia stawia nas przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Powoli uczymy się, jak prowadzić życie duchowe w warunkach ograniczonej możliwości uczęszczania do kościoła. Niezwykle pomocne są w tym czasie media, szczególnie Internet, który stał się jeszcze bardziej przestrzenią ewangelizacji. Nie zapominajmy jednak, że Bóg przemawia do nas w głębi naszego serca.

Reklama

Dlatego chcielibyśmy, żebyście świadomie ograniczyli korzystanie z Internetu. Zapewne będzie to trudne zadanie, ale Pan Jezus nie zaprasza nas do rzeczy łatwych. Warto nauczyć się przebywania w ciszy. Bez ciszy nie ma modlitwy, a bez modlitwy nie ma spotkania z Bogiem. Pamiętajmy, że to nasze serce, a nie monitor komputera czy ekran telefonu, jest sanktuarium Boga. To nasza dusza zjednoczyła się z Bogiem w sakramencie chrztu i w jej głębi możemy usłyszeć Jego głos. Już teraz warto, żebyśmy przeznaczyli codziennie 15 minut na przebywanie z Bogiem w ciszy. Zaczniemy wtedy odkrywać Jego tajemniczą obecność w naszym życiu.

Na tej drodze wsłuchiwania się w głos Boga w naszym sercu niezawodną przewodniczką jest Maryja. Jan Paweł II mówił do młodzieży zgromadzonej w Lourdes, że „Maryja sama nawiedza nas w niezbadany sposób, po to jedynie, by odsłonić inną, wstrząsającą obecność – obecność samego Boga w osobie swego ukochanego Syna”.

Krok drugi. Przeżyj z nami 33-dniowe rekolekcje przygotowujące do aktu całkowitego oddania się Matce Bożej.

Celem tych rekolekcji jest zjednoczenie nas z Jezusem poprzez doskonałą realizację łaski i wypełnienie zobowiązań przymierza chrztu świętego. Duchowość całkowitego oddania się Matce Bożej to sprawdzona i pewna droga duchowa. Święty Jan Paweł II wspominał, jak odkrył dla siebie tę drogę, kiedy miał 20 lat i pracował w fabryce. Z pomocą przyszła mu książeczka św. Ludwika Marii Grignion de Montfort pod tytułem Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny. W książeczce tej znalazł gotowe odpowiedzi na pytania, które rodziły się w jego młodym sercu. Również Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński w tym duchu oddał się całkowicie Chrystusowi przez wstawiennictwo Matki Bożej.

Przygotowaliśmy rekolekcje w duchu oddania się Matce Bożej – skierowane specjalnie do młodzieży. Wszystkie materiały będziecie mogli znaleźć na naszej stronie, na naszym kanale na YouTube i na Facebooku.

Każdy dzień będzie się składał z czterech części: 1. Wprowadzenie w temat dnia oraz modlitwa. 2. Wprowadzenie do lektury duchowej. 3. Rozważanie Słowa Bożego. 4. Świadectwo i podsumowanie.

Jak każde rekolekcje, również te 33 dni będą miały swój specyficzny rytm. Przede wszystkim warto zadbać o czas na ich przeżycie. Pomocne będą przygotowane przez nas materiały, jednak każdy musi zaangażować się w te ćwiczenia duchowe.

1. Czas – znajdź pół godziny na przeżycie tych rekolekcji.

2. Program – 15 minut rozważania, 15 min modlitwy.

3. Schemat rozważania – pomocne będą filmiki, które nagraliśmy, jednak zadaj sobie pytania, co ten konkretny tekst mówi do ciebie.

4. Zadanie – postaraj się nie tylko rozważać słowo, ale zobacz, do czego ono cię wzywa; wyznacz sobie jakieś codzienne niewielkie zadanie.

5. Notatki – postaraj się prowadzić notatki, spisywać choćby kilka słów, intuicji, które pojawiły się w ciągu dnia.

6. Sakramenty – postaraj się w czasie tych rekolekcji przystąpić do spowiedzi świętej, jak również uczestniczyć w Eucharystii (u siebie w parafii lub transmitowanej).

7. Akt strzelisty – zapamiętaj krótkie modlitwy, tzw. akty strzeliste, które będą dołączone do rozważań; poprowadzą cię one przez cały dzień i będą przypominały o temacie rozważań (np. Jezu, jestem tutaj, kochaj mnie!, Ojcze, przygarniasz mnie jako swoje dziecko!).

Krok trzeci. Spotkanie online, które odbędzie się 6 czerwca.

Samo Spotkanie będzie się w tym roku odbywało w całej Polsce – wszędzie tam, gdzie nas zaprosicie. Transmisja z Pól Lednickich będzie w godzinach wieczornych. Wtedy też zapraszamy każdą i każdego z Was do łączenia się z nami przez Internet. Wszystkie podstawowe elementy Spotkania Młodych zostaną zachowane (symbol, tańce, pieśni, Eucharystia, wybór Chrystusa, przejście przez Bramę-Rybę), jednak w tym roku tylko niewielka grupa młodzieży będzie realnie na Polach. Dla wszystkich natomiast Pola Lednickie otworzą się w takiej mierze, w jakiej nasze serca są otwarte na orędzie Chrystusa.

o. Wojciech Surówka OP

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę