Nasze projekty

Ks. Kowalski o rozpaczy zdradzonego Boga

– Kiedy nie przynosimy dobrych owoców w naszym życiu, Bóg pozwala nam żyć po swojemu. Rozbiera mur, którym jest jego miłość i wtedy winnica staje się pustynią. W przypowieściach mówi się o tym, ile Bóg może czekać na wydanie dobrych owoców. Czas jest wyznaczony. Bóg nie czeka w nieskończoność – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. Marcin Kowalski, przedstawiając słuchaczom Liturgię Słowa na XXVII Niedzielę zwykłą.

Reklama

Po raz kolejny tematem przewodnim niedzielnej Ewangelii będzie winnica.

– Przenosimy się na pustynię. Gospodarz, pod którym ukrywa się Bóg, zasadza winnicę. Spotykamy się z opisem wszystkich możliwych zabiegów pozwalających na to, aby kwitła ona na pustyni. Widzimy tu głęboko metaforyczne i symboliczne obrazy – mówił ks. Kowalski.

– Winnica oznacza Izrael, Kościół, nas, nasze życie. Słyszymy ile troski Bóg włożył w nasze życie i w to, aby ono owocowało – zauważył współtwórca „Jutro Niedziela” dodając, że obraz przedstawiony w pierwszym czytaniu i w Ewangelii uzupełnia się. –Bóg troszczy się o swoją winnicę i oczekuje, że gdziekolwiek jesteśmy, będziemy przynosić dobre owoce, bo dramat zaczyna się wtedy, kiedy po wszystkich trudach Boga On oczekuje słodkich winogron, a my wydajemy cierpkie jagody, rzeczy bezwartościowe. Bóg pyta dramatycznie: co jeszcze mogłem ci dać? To jest rozpacz zdradzonego Boga – wyjaśniał. 

Reklama
Reklama

Bóg nie czeka w nieskończoność

– Kiedy nie przynosimy dobrych owoców w naszym życiu, Bóg pozwala nam żyć po swojemu. Rozbiera mur, którym jest jego miłość i wtedy winnica staje się pustynią. W przypowieściach mówi się o tym, ile Bóg może czekać na wydanie dobrych owoców. Czas jest wyznaczony. Bóg nie czeka w nieskończoność na to, że zaczniemy wydawać te dobre owoce. Nie mamy nieskończoności w tym życiu i jeśli je zmarnujemy to zmarnujemy też wieczność. Zanim jednak to wszystko zmarnujemy Bóg po prostu zaczyna działać. Próbuje nas zwrócić ku nawróceniu, czyli ku sobie – powiedział ks. Kowalski, dodając, że miłość i miłosierdzie Boga nie oznaczają wiecznej tolerancji dla naszego grzechu i dla naszych wiecznych buntów.

PRZECZYTAJ: Jutro Niedziela – XXVII Zwykła A

Reklama
Reklama

ah, siodma9.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę