Tym razem uczestnicy zaczęli dzień wykładów od spotkania z ks. Markiem Dobrzenieckim, który poprowadził zajęcia z Antropologii Chrześcijańskiej. W czasie zajęć poruszył temat dualizmu formy i materii, podejmując próbę wyjaśnienia różnicy między duszą a ciałem człowieka. Był to punkt wyjścia do rozmowy również o początku życia człowieka, godności osoby a także o tym, czy człowiek może zdecydować o swojej tożsamości płciowej. Wykład zrodził wiele pytań ze strony uczestników.
Jeden z uczestników Akademii, Paweł Misierewicz, przyznał, że już na swoich studiach miał do czynienia z filozofią i że tego typu zajęcia są potrzebne nie tylko na zajęciach dla dziennikarzy, ale dla szeroko rozumianej humanistyki. Podstawowa znajomość zagadnień filozoficznych pozwala lepiej zrozumieć człowieka, motywy nim kierujące, jego błędy i powody, dla których postępuje tak czy inaczej. Bez takich zajęć praca dziennikarza czy innego humanisty byłaby jedynie opisowa i dużo trudniej byłoby pogłębić ją analitycznie – doszukać się przyczyn i skutków. – powiedział Paweł Misierewicz.
ZOBACZ TAKŻE: Rozkminy filozoficzne. Ks. Marek Dobrzeniecki
O pracy w telewizji informacyjnej opowiedziała uczestnikom Akademii Małgorzata Świtała, prezenterka Polsat News. Wskazała, że dziennikarz nie tylko widzi i ma przekazywać to, co wie, ale powinien też wątpić i weryfikować. Opowiedziała także o strukturze redakcji w stacji telewizyjnej, pokazując jak wiele osób zaangażowanych jest w tworzenie programu telewizyjnego.
Małgorzata Świtała podkreśliła w czasie wykładu, że w pracy telewizyjnej, niezależnie od miejsca, w którym się pracuje, najważniejszy jest szacunek do odbiorców. Jeśli my nie będziemy szanować widza, to i my nie będziemy szanowani – powiedziała, dodając, że dla niej najważniejsza jest wiarygodność. Zauważyła jednak, że to od dziennikarza w ogromnej mierze zależy, czy dana informacja się „sprzeda” czy też nie.
Przeczytaj również
Dzieląc się otwarcie swoim wieloletnim doświadczeniem Światła poruszyła również kwestię poszukiwania dobrego źródła informacji, manipulacji w mediach, a także oddzielenia pracy od życia codziennego. Zapytana o stres w pracy dziennikarza, przyznała, że rzeczywiście nie ułatwia on wykonywania zadań, ale trzeba go zaakceptować i uczyć się go opanować, ponieważ jest on nieodłącznym elementem pracy w mediach, niezależnie od doświadczenia.
Biorąca udział w Akademii s. Pia Kaczmarczyk CSS przyznała, że miała już styczność z pracą telewizji, ale tylko na zasadzie odwiedzin TV z kamerą w klasztorze. Do tej pory nie miała okazji zagłębić się w pracę w studiu. Jak powiedziała, wykład Małgorzaty Świtały był źródłem wielu ciekawych informacji i rozjaśnił sporo pojęć. To wszystko sprawiło, że zaczęłam być bardziej otwarta na telewizję i o ile do tej pory pojawiał się jakiś lęk, to teraz widzę, że nie ma czego się bać. Błędy może popełniać każdy i nawet doświadczeni dziennikarze odczuwają stres. – powiedziała s. Pia, wyrażając także nadzieję, że kiedyś będzie jej dane wziąć udział w jakimś programie telewizyjnym.

Jak na każdym zjeździe, tak i tym razem uczestnicy Akademii spotkali się także z red. Aliną Petrową-Wasilewicz na wykładzie “Sztuka pisania”. Podczas sobotniego spotkania redaktor opowiedziała o tworzeniu reportażu. Przedstawiła jednak nie tylko techniczny schemat tworzenia tego typu tekstu, ale także gdzie szukać inspiracji do poszukiwania ciekawych tematów i bohaterów reportaży. Wiele uwagi poświęciła również mistrzom reportażu, którzy mogą być autorytetami w pisaniu.
Każdy z wykładów z Aliną Petrową-Wasilewicz dotyczy jednego z gatunków dziennikarskich, który potem przygotowują w ramach pracy własnej uczestnicy kursu. Dzięki temu mogą ćwiczyć swój warsztat pisarski pod okiem wykładowcy. 3 depesze przygotował Cezary Boryszewski. Jak powiedział, to ćwiczenie bardzo mu pomogło. Pani Alina zwróciła uwagę na pewne błędy formalne, które popełniłem i myślę, że już wiem, czym jest depesza. Oczywiście warsztat i „płynność” w pisaniu jest do doprecyzowania, ale czuję, że zdobyłem swoją – powiedział i dodał, że choć nie pracuje obecnie jako dziennikarz, to takie doświadczenie na pewno przyda się w przyszłości.
Ostatni wykład grudniowego zjazdu poprowadził Dominik Kołodziej. Było to spotkanie dotyczące praw autorskich, podzielone na 3 części. Pierwsza dotyczyła głównie ustawy o prawie autorskim, o ochronie twórców i odbiorców. W drugiej części Dominik Kołodziej omówił szczegółowo licencje Creative Commons, które umożliwiają legalne korzystanie z treści. Uczestnicy mogli także poznać m.in. darmowe bazy zdjęć, filmów i utworów muzycznych.
Jak podkreślił w czasie wykładu Dominik Kołodziej, najważniejsze kwestii praw autorskich jest to, że tworząc i wykorzystując treści jako ludzie wierzący jesteśmy zobligowani, by robić to legalnie, nawet wtedy, gdy nie jest to od nas wymagane. Zgodzili się z tym także obecni na wykładzie uczestnicy. Myślę, że temat praw autorskich jest bardzo istotny, bo on jest jednym z wyznaczników naszej uczciwości w dziennikarstwie. Tym bardziej powinno się tych praw przestrzegać w dziennikarstwie katolickim – zauważyła jedna z uczestniczek Akademii, Teresa Kmieć. Myślę że trudnością może być takie korzystanie ze znalezionych informacji, żeby nie cytować, a parafrazować i jednocześnie rzetelnie przekazać treść – dodała.
Wykład o prawach autorskich zrodził wiele pytań, m.in. o robienie zdjęć w czasie uroczystości religijnych i umieszczanie ich na stronie parafii lub wspólnoty czy też o to, po czyjej stronie leżą prawa autorskie treści publikowanych w mediach społecznościowych. Wiele z tych pytań, jak zauważył prowadzący, powtarza się rokrocznie na Akademii Dziennikarstwa. Najczęściej przewijającymi się kwestiami są w tym temacie prawo cytatu i źródła darmowych, legalnych materiałów do wykorzystania.
W tym roku ruszyła piąta, jubileuszowa edycja Akademii Dziennikarstwa. 50 osób z całej Polski (i nie tylko) poznaje tajniki pracy w mediach poprzez spotkania ze specjalistami poszczególnych ich dziedzin. Na pierwszym zjeździe, inauguracyjnym, spotkali się z Krzysztofem Ziemcem i Anetą Liberacką, red. naczelną portalu Stacja7. Pierwsze zajęcia w cyklu Sztuka pisania poprowadziła też Alina Petrowa-Wasilewicz. W nowym roku uczestnicy będą mieli okazję spotkać się m.in. z Agatą Puścikowską, Weroniką Kostrzewą, Marcinem Makowskim, Markiem Balawajderem czy Krzysztofem Skórzyńskim. Kierownikiem studium jest ks. Przemysław Śliwiński.
os/Stacja7