Nasze projekty
Reklama

Od filozofii do praw autorskich. Za nami kolejny zjazd Akademii Dziennikarstwa

Praca telewizyjna, prawo autorskie, warsztat dziennikarski oraz antropologia chrześcijańska były tematem grudniowego zjazdu Akademii Dziennikarstwa. 50 uczestników szkoli się pod okiem specjalistów ze świata mediów w czasie kursu organizowanego przez Akademię Katolicką w Warszawie i portal Stacja7.

Tym razem uczestnicy zaczęli dzień wykładów od spotkania z ks. Markiem Dobrzenieckim, który poprowadził zajęcia z Antropologii Chrześcijańskiej. W czasie zajęć poruszył temat dualizmu formy i materii, podejmując próbę wyjaśnienia różnicy między duszą a ciałem człowieka. Był to punkt wyjścia do rozmowy również o początku życia człowieka, godności osoby a także o tym, czy człowiek może zdecydować o swojej tożsamości płciowej. Wykład zrodził wiele pytań ze strony uczestników.

Jeden z uczestników Akademii, Paweł Misierewicz, przyznał, że już na swoich studiach miał do czynienia z filozofią i że tego typu zajęcia są potrzebne nie tylko na zajęciach dla dziennikarzy, ale dla szeroko rozumianej humanistyki. Podstawowa znajomość zagadnień filozoficznych pozwala lepiej zrozumieć człowieka, motywy nim kierujące, jego błędy i powody, dla których postępuje tak czy inaczej. Bez takich zajęć praca dziennikarza czy innego humanisty byłaby jedynie opisowa i dużo trudniej byłoby pogłębić ją analitycznie – doszukać się przyczyn i skutków. – powiedział Paweł Misierewicz.


ZOBACZ TAKŻE: Rozkminy filozoficzne. Ks. Marek Dobrzeniecki

Reklama

O pracy w telewizji informacyjnej opowiedziała uczestnikom Akademii Małgorzata Świtała, prezenterka Polsat News. Wskazała, że dziennikarz nie tylko widzi i ma przekazywać to, co wie, ale powinien też wątpić i weryfikować. Opowiedziała także o strukturze redakcji w stacji telewizyjnej, pokazując jak wiele osób zaangażowanych jest w tworzenie programu telewizyjnego.

Małgorzata Świtała podkreśliła w czasie wykładu, że w pracy telewizyjnej, niezależnie od miejsca, w którym się pracuje, najważniejszy jest szacunek do odbiorców. Jeśli my nie będziemy szanować widza, to i my nie będziemy szanowani – powiedziała, dodając, że dla niej najważniejsza jest wiarygodność. Zauważyła jednak, że to od dziennikarza w ogromnej mierze zależy, czy dana informacja się „sprzeda” czy też nie.

Dzieląc się otwarcie swoim wieloletnim doświadczeniem Światła poruszyła również kwestię poszukiwania dobrego źródła informacji, manipulacji w mediach, a także oddzielenia pracy od życia codziennego. Zapytana o stres w pracy dziennikarza, przyznała, że rzeczywiście nie ułatwia on wykonywania zadań, ale trzeba go zaakceptować i uczyć się go opanować, ponieważ jest on nieodłącznym elementem pracy w mediach, niezależnie od doświadczenia.

Reklama

Biorąca udział w Akademii s. Pia Kaczmarczyk CSS przyznała, że miała już styczność z pracą telewizji, ale tylko na zasadzie odwiedzin TV z kamerą w klasztorze. Do tej pory nie miała okazji zagłębić się w pracę w studiu. Jak powiedziała, wykład Małgorzaty Świtały był źródłem wielu ciekawych informacji i rozjaśnił sporo pojęć. To wszystko sprawiło, że zaczęłam być bardziej otwarta na telewizję i o ile do tej pory pojawiał się jakiś lęk, to teraz widzę, że nie ma czego się bać. Błędy może popełniać każdy i nawet doświadczeni dziennikarze odczuwają stres. – powiedziała s. Pia, wyrażając także nadzieję, że kiedyś będzie jej dane wziąć udział w jakimś programie telewizyjnym.

Małgorzata Świtała, prezenterka Polsat News, dzieliła się swoim doświadczeniem pracy w telewizji

Jak na każdym zjeździe, tak i tym razem uczestnicy Akademii spotkali się także z red. Aliną Petrową-Wasilewicz na wykładzie “Sztuka pisania”. Podczas sobotniego spotkania redaktor opowiedziała o tworzeniu reportażu. Przedstawiła jednak nie tylko techniczny schemat tworzenia tego typu tekstu, ale także gdzie szukać inspiracji do poszukiwania ciekawych tematów i bohaterów reportaży. Wiele uwagi poświęciła również mistrzom reportażu, którzy mogą być autorytetami w pisaniu. 

Każdy z wykładów z Aliną Petrową-Wasilewicz dotyczy jednego z gatunków dziennikarskich, który potem przygotowują w ramach pracy własnej uczestnicy kursu. Dzięki temu mogą ćwiczyć swój warsztat pisarski pod okiem wykładowcy. 3 depesze przygotował Cezary Boryszewski. Jak powiedział, to ćwiczenie bardzo mu pomogło. Pani Alina zwróciła uwagę na pewne błędy formalne, które popełniłem i myślę, że już wiem, czym jest depesza. Oczywiście warsztat i „płynność” w pisaniu jest do doprecyzowania, ale czuję, że zdobyłem swoją – powiedział i dodał, że choć nie pracuje obecnie jako dziennikarz, to takie doświadczenie na pewno przyda się w przyszłości.

Reklama

Ostatni wykład grudniowego zjazdu poprowadził Dominik Kołodziej. Było to spotkanie dotyczące praw autorskich, podzielone na 3 części. Pierwsza dotyczyła głównie ustawy o prawie autorskim, o ochronie twórców i odbiorców. W drugiej części Dominik Kołodziej omówił szczegółowo licencje Creative Commons, które umożliwiają legalne korzystanie z treści. Uczestnicy mogli także poznać m.in. darmowe bazy zdjęć, filmów i utworów muzycznych.

Jak podkreślił w czasie wykładu Dominik Kołodziej, najważniejsze kwestii praw autorskich jest to, że tworząc i wykorzystując treści jako ludzie wierzący jesteśmy zobligowani, by robić to legalnie, nawet wtedy, gdy nie jest to od nas wymagane. Zgodzili się z tym także obecni na wykładzie uczestnicy. Myślę, że temat praw autorskich jest bardzo istotny, bo on jest jednym z wyznaczników naszej uczciwości w dziennikarstwie. Tym bardziej powinno się tych praw przestrzegać w dziennikarstwie katolickim – zauważyła jedna z uczestniczek Akademii, Teresa Kmieć. Myślę że trudnością może być takie korzystanie ze znalezionych informacji, żeby nie cytować, a parafrazować i jednocześnie rzetelnie przekazać treść – dodała.

Wykład o prawach autorskich zrodził wiele pytań, m.in. o robienie zdjęć w czasie uroczystości religijnych i umieszczanie ich na stronie parafii lub wspólnoty czy też o to, po czyjej stronie leżą prawa autorskie treści publikowanych w mediach społecznościowych. Wiele z tych pytań, jak zauważył prowadzący, powtarza się rokrocznie na Akademii Dziennikarstwa. Najczęściej przewijającymi się kwestiami są w tym temacie prawo cytatu i źródła darmowych, legalnych materiałów do wykorzystania.

W tym roku ruszyła piąta, jubileuszowa edycja Akademii Dziennikarstwa. 50 osób z całej Polski (i nie tylko) poznaje tajniki pracy w mediach poprzez spotkania ze specjalistami poszczególnych ich dziedzin. Na pierwszym zjeździe, inauguracyjnym, spotkali się z Krzysztofem Ziemcem i Anetą Liberacką, red. naczelną portalu Stacja7. Pierwsze zajęcia w cyklu Sztuka pisania poprowadziła też Alina Petrowa-Wasilewicz. W nowym roku uczestnicy będą mieli okazję spotkać się m.in. z Agatą Puścikowską, Weroniką Kostrzewą, Marcinem Makowskim, Markiem Balawajderem czy Krzysztofem Skórzyńskim. Kierownikiem studium jest ks. Przemysław Śliwiński.

os/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja