Nasze projekty
Fot. Towarzystwo Św. Pawła/Wikipedia

Ks. Jakub Alberione. Błogosławiony, który wprowadził Kościół w przestrzeń nowoczesnej komunikacji

Ks. Jakub Alberione przez całe swoje dorosłe życie czuł się zobowiązany do wprowadzenia Kościoła w przestrzeń nowoczesnej komunikacji, dotąd wykorzystywaną wyłącznie przez jego przeciwników.

Reklama

Jakub Alberione zmarł 26 listopada 1971 r. Tamtego dnia umierającego zakonnika odwiedził papież Paweł VI. Był to wyraz uznania Ojca Świętego dla człowieka, o którym kilka lat wcześniej powiedział, że był całe życie nastawiony na badanie znaków czasu, szukający najbardziej pomysłowych sposobów na dotarcie z Dobrą Nowiną do człowieka.

Niezwykła wizja

Jakub Alberione urodził się 4 kwietnia 1884 w San Lorenzo di Fossano we Włoszech jako piąte z siedmiorga dzieci Teresy i Michała Alberione. Zanim zaczął uczęszczać do szkoły jego rodzina przeniosła się na nizinę rzeki Tanaro, kilka kilometrów na południe od miasteczka Cherasco. 25 października 1896 wstąpił do seminarium duchownego w Bra. W październiku 1900 za radą swojego proboszcza wstępuje do seminarium duchownego w Albie.

W nocy z 31 grudnia 1900 roku na 1 stycznia 1901 roku podczas nocnej adoracji dostał wizji dotyczącej perspektyw i zagrożeń stojących przed ludzkością i „poczuł się szczególnie zobowiązany do służby Kościołowi i ludziom nowego wieku”. 29 czerwca 1907 otrzymuje święcenia kapłańskie z rąk biskupa Alby Józefa Franciszka Re. W 1908 roku został ojcem duchownym w wyższym seminarium duchownym w Albie oraz uzyskuje doktorat z teologii na Wydziale Teologicznym w Genui. 12 września 1913 bp Re powierza ks. Alberione stanowisko dyrektora tygodnika „Gazzetta d’Alba„.

Reklama

PRZECZYTAJ: Liam Neeson czyta adwentowe rozważania w aplikacji modlitewnej. Powstały z inspiracji tekstów C.S. Lewisa

Założyciel Towarzystwa Świętego Pawła

20 sierpnia 1914 w wynajętym mieszkaniu przy piazza Cherasca 2 w Albie, ks. Jakub Alberione odprawia godzinną adorację i błogosławi domy; otwierając Szkołę Drukarską Małego Robotnika, kładzie fundament pod przyszłe Towarzystwo Świętego Pawła. Ma wtedy tylko dwóch chłopców: Desideria Costę i Torquata Armani.

W 1914 r. ks. Alberione powołał do życia Towarzystwo Świętego Pawła, które miało stać się kuźnią głosicieli Ewangelii. Paweł VI podkreślał, że jego życie było naznaczone zaangażowaniem w formację nowych apostołów, a nowe środki komunikacji są dla współczesnego apostoła ważnymi narzędziami ewangelizacji. Z czasem pauliści stali się obecni na całym świecie, stworzyli liczne wydawnictwa i sieci księgarskie.

Reklama
Bł. Jakub Alberione z papieżem Pawłem VI | Fot. Towarzystwo Świętego Pawła/Wikipedia

Jeden z najbardziej twórczych apostołów

Ks. Jakub Alberione zmarł o godzinie 18.30 26 listopada 1971 roku w Rzymie w wieku 87 lat. Tuż przed śmiercią odwiedził go papież Paweł VI. Ks. Alberione został pochowany w kaplicy pod kryptą Sanktuarium Królowej Apostołów w Rzymie. 4 maja 1981 został otwarty jego proces beatyfikacyjny, a już 27 kwietnia 2003 Jan Paweł II ogłosił ks. Jakuba Alberione błogosławionym Kościoła Katolickiego. Wcześniej (25 czerwca 1996) papież wydał dekret o heroiczności cnót ks. Alberione.

Ks. Alberione był jednym z najbardziej twórczych apostołów XX w. Dał Kościołowi nowoczesne narzędzia do wyrażania swojego przesłania, nadał żywotność jego apostolatowi i zapewnił nowe możliwości misyjne we współczesnym świecie. Przez całe swoje dorosłe życie czuł się zobowiązany do wprowadzenia Kościoła w przestrzeń nowoczesnej komunikacji, dotąd wykorzystywaną wyłącznie przez jego przeciwników.

Reklama

Łukasz Sośniak SJ/KAI, paulus.org.pl, zś/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę