„Błogosławię ten wasz wybór i zachęcam do pójścia naprzód. Wyobrażam sobie, że są chwile strachu, oszołomienia, to normalne. W takich chwilach myślcie o Panu Jezusie, który idzie u waszego boku. Nie jesteś sam. Walcz dalej” – powiedział papież do kobiet, które wyszły ze środowiska mafii.
Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie kilka kobiet, które postanowiły zmienić swoje życie i wydostać się z „kontekstów skażonych przestępczością mafijną” w których się urodziły i dorastały. Towarzyszył im założyciel antymafijnego stowarzyszenia „Libera” ks. Luigi Ciotti.
Papież poradził także, aby zawsze mieć przy sobie „małą Ewangelię”, czytać „jej fragment każdego dnia, spokojnie” i wyobrażać sobie, że jest się z Jezusem „pośród uczniów”. I w rzeczywistości tak właśnie jest: On idzie z nami każdego dnia na drodze życia. Jego krzyż nadaje sens naszym krzyżom, a Jego zmartwychwstanie jest źródłem nadziei – mówił.
„’Wśród uczniów Jezusa były także kobiety’, niedoskonałe”
Franciszek przypomniał również, że „wśród uczniów Jezusa były także kobiety”, niedoskonałe, „jak mężczyźni”, „doświadczone przez życie” lub „zarażone” złem. Kobiety, wyjaśniał papież, które Chrystus „przyjął ze współczuciem i czułością i uzdrowił je”, jak Marię Magdalenę, i które „razem z Nim przeszły drogę wyzwolenia”, „właśnie idąc z Nim i z innymi uczniami”.
Stajemy się wolni nie przez magię, ale przez chodzenie z Panem – to daje nam wolność – dzieląc Jego kroki, Jego drogę, która z konieczności przechodzi przez krzyż i prowadzi do zmartwychwstania – powiedział Ojciec Święty.
PRZECZYTAJ: Z czego nie wolno się spowiadać?
Przeczytaj również
Kobiety, które z odwagą i determinacją porzuciły mentalność mafijną, Franciszek zapewnił o swojej bliskości w modlitwie, także za ich bliskich, a zwłaszcza za ich dzieci.
Ks. Ciott, który pochodzi z północnych Włoch, jest założycielem i szefem stowarzyszenia „Libera”, które jest zaangażowana w walkę z mafią. Jego celem jest zachowanie pamięci o niewinnych ofiarach mafii oraz obrona praw obywatelskich, demokracji i sprawiedliwości społecznej. Organizacja doprowadziła m. in. do ustanowienia we Włoszech oficjalnego dnia pamięci o ofiarach mafii.
KAI,pa/Stacja7