Nasze projekty
fot. Langusta na palmie/YouTube.com

Z czego nie wolno się spowiadać?

Czy są grzechy z których nie powinniśmy się spowiadać? A jeśli tak, jakie? Odpowiada o. Adam Szustak!

Reklama

1. Nie spowiadamy się z tego, czego nie zrobiliśmy.

Mogłoby się wydawać, że to oczywista oczywistość, jednak okazuje się, że wiele osób, podchodzących do sakramentu pokuty i pojednania wyznaje grzechy, których nie popełniło. Mówi np. „nikogo nie zabiłem, nikogo nie skrzywdziłem…”.

2. Grzechy cudze

Zdarza się, że ktoś podczas spowiedzi mówi o grzechach lub złych zachowaniach swoich bliskich, przyjaciół, czy po prostu – innych ludzi. Można w czasie spowiedzi krótko o tym wspomnieć, kiedy te okoliczności są związane z twoim grzechem.

Czytaj także >>> 20 pomysłów na wyznanie miłości

Reklama

3. Emocje

Należy odróżnić emocje od czynu, który wynika z emocji. Jeśli ktoś nas wkurza – nie spowiadamy się z tego. Ale jeśli z tego wkurzenia wynikają konkretne, złe zachowania, działania – z tego należy się wyspowiadać. Emocje moralnie nie są ani dobre, ani złe.

4. Pokusy

Pokusy są nieodłącznym elementem życia, ale z pokus się nie spowiadamy. Chyba, że jej ulegliśmy – wtedy jak najbardziej. Pokusy nie są materiałem spowiedzi.

5. Trudne sytuacje życiowe

Jeśli dotykają nas trudne doświadczenia życiowe, często szukamy osoby, której będziemy mogli o niej opowiedzieć. Komu, jeśli nie księdzu podczas spowiedzi? O. Adam Szustak podkreśla, że opowieści na temat swojego życia, swojej sytuacji należy zostawić na inny czas, bowiem nie jest to przedmiot spowiedzi.

Reklama

6. Rozproszenia na modlitwie

Rozproszenie na modlitwie nie jest grzechem – podobnie jak emocje, czy pokusy. Jeśli nie wynika z tego konkretna decyzja, że wybraliśmy to, co nas rozpraszało, a nie modlitwę – wtedy to jest grzech i należy się z niego spowiadać.

Czytaj także >>> Abp Ryś na pielgrzymce: powinniśmy być tam, gdzie są ludzie, a nie narzekać, że ludzi nie ma

7. Niebecność na Mszy świętej

Nie spowiadamy się z tego, że nie uczestniczyliśmy we Mszy świętej, kiedy byliśmy chorzy lub było to fizycznie niemożliwe. Kiedy to nie był nasz wybór, ale sytuacja losowa – to nie jest grzech.

Reklama

8. To już było!

Nie spowiadamy się z grzechów, które kiedyś wyznaliśmy już na spowiedzi i zostały nam odpuszczone. Oznacza to, że jeśli popełniliśmy kiedyś grzech, szczerze się z niego wyspowiadaliśmy, to nie powinniśmy o nim wspominać na kolejnych spowiedziach. Jedynym wyjątkiem jest fakt, gdy coś nam się przypomni i nie wyznaliśmy tego w innych spowiedziach – wtedy można wyznać taki grzech.

Co zrobić z trudnymi sytuacjami życiowymi poza spowiedzią?

kw/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę