Nasze projekty
Reklama
Fot. Юрий Рудницкий/Wikipedia

Niezwykła ikona Matki Bożej „Gorejący Krzew”. Patronka ukraińskich strażaków

Prawosławna Ikona Matki Bożej "Gorejącego Krzewu" zgodnie z tradycją jest uznawana za chroniącą dom przed ogniem. Na Ukrainie jest także - obok św. Floriana - patronką strażaków.

Ikona Matki Bożej „Gorejącego Krzewu” jest ikoną czczoną w prawosławiu. Na Ukrainie patronuje ona strażakom – w Międzynarodowy Dzień Strażaka Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy umieściła wpis, w którym przyznaje, że strażacy w czasie wojny codziennie modlą się do swoich patronów, by już nigdy nie musieli opłakiwać swoich zmarłych kolegów, torturowanych Ukraińców i zmarłych dzieci.

Według tradycji ikona Matko Bożej chroni ludzi i ich domy przed pożarami. Strażacy oraz ich krewni zwracają się do tej ikony z modlitwami z prośbą o uchronienie życia podczas służby. Ikona jest także szczególną ochronią przed ogniem wojskowym, bombardowaniem i strzelaniem.

Co przedstawia ikona Matki Bożej „Gorejącego Krzewu”?

W centrum ikony Matki Bożej „Gorejący Krzew” znajduje się Matka Boża z Dzieciątkiem na lewej ręce oraz drabiną w prawej (drabina swą górną częścią dotyka ramienia Bogarodzicy i symbolizuje wznoszenie poprzez Nią ludzkości od ziemi do nieba).

Reklama

Wokół nich znajduje się posiadająca osiem promieni, a uformowana z dwóch prostokątów, gwiazda. Jeden z tych prostokątów jest koloru czerwonego i symbolizuje barwę płomieni, a drugi koloru zielonego, co upamiętnia barwę tajemniczego, nie poddającego się działaniu ognia, krzewu.

W narożnikach ikony znajdują się wymienione w Objawieniu św. Jana Teologa cztery symbole: człowiek, lew, cielę i orzeł, a wokół ikony sześć archaniołów z symbolami, jakie przypisuje im tradycja.

Ikona Matki Bożej „Gorejący Krzew” znajdująca się w Muzeum Ukraińskich Ikon Domowych, Zamek w Radomyślu, Ukraina | Fot. Юрий Рудницкий/Wikipedia

Reklama

Krzew, który płonie, ale się nie spala

Nazwa ikony nawiązuje do starotestamentalnego zjawiska opisanego w 3 rozdziale Księgi Wyjścia. Gdy Mojżesz pasł owce swego teścia Jetry, pod górą Synaj (Horeb) ukazał się mu Anioł Boży w płomieniu ognia, ze środka krzewu. Mojżesz widział, jak krzew płonął ogniem, a nie spłonął od niego. Jahwe nakazał Mojżeszowi zdjąć sandały, ponieważ ziemia, na której stał była święta w następstwie specjalnego objawienia Boga. Anioł Jahwe oznajmił Mojżeszowi, że Bóg powziął zamiar wyprowadzenia swego ludu z niewoli egipskiej. Bóg po raz pierwszy wyjawia znaczenie swojego świętego imienia, łącząc je ze swym zamierzeniem wyzwolenia ich i wprowadzenia ich do Ziemi Obiecanej. Historię tego zdarzenia przypominają Marek Ewangelista w (Mk 12,26) oraz Łukasz Ewangelista (Łk 20,37) i w Dziejach Apostolskich (Dz 7, 30-34).

lublin.cerkiew.pl,wikipedia,zś/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja