Nasze projekty

Kard. Cantalamessa: o wiele piękniej jest żyć w wolności od niewoli grzechu

"Wystarczy stanąć na chwilę w obecności Boga i powiedzieć Mu: Panie, Ty znasz moją słabość. Ufając więc jedynie Twojej łasce, mówię Ci, że odtąd chcę mówić «dość» tej przyjemności" - powiedział kard. Raniero Cantalamessa, w rekolekcyjnym rozważaniu o przywiązaniu do grzechu.

FOT. VATICAN NEWS/YOUTUBE (print screen)

W Watykanie trwają rekolekcje papieża oraz jego współpracowników i członków kurii rzymskiej. Mają one charakter indywidualny.

Na ten czas, kiedy zawieszona zostaje cała publiczna działalność Franciszka, papieski kaznodzieja przygotował krótkie dwuminutowe rozważania przeznaczone przede wszystkim dla odbiorców watykańskich mediów. Dziś kard. Raniero Cantalamessa skupił się na słowach, które Pan Jezus skierował do kobiety przyłapanej na cudzołóstwie: „Odtąd już nie grzesz!”.

Kapucyński kaznodzieja zauważył, że każdy z nas ma jakiś grzech, do którego jest w sposób szczególny przywiązany. I nawet jeśli wyznaje go na spowiedzi, to bez mocnego postanowienia, by z nim zerwać.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Kard. Cantalamessa: potrzeba tylko jednego… Boga!

 Św. Augustyn opisuje w «Wyznaniach» swą walkę o uwolnienie od grzechu zmysłowości. Był taki moment, gdy prosił Boga, mówiąc: obdarz mnie czystością i wstrzemięźliwością. Lecz jakiś głos dopowiadał: ale nie od razu, Panie! Przyszła jednak chwila, kiedy zawołał do siebie samego: A dlaczegoż to dopiero jutro, po łacinie  «cras». Dlaczego ten kruk dopowiada «cras» – jutro? Dlaczego nie teraz? Wystarczyło, że powiedział: «dość», i poczuł się wolny – podkreślił kard. Cantalamessa.

A co mamy zrobić my, konkretnie? Wystarczy stanąć na chwilę w obecności Boga i powiedzieć Mu: Panie, Ty znasz moją słabość. Ufając więc jedynie Twojej łasce, mówię Ci, że odtąd chcę mówić «dość» tej przyjemności, tej swawoli, tej przyjaźni, tej urazie, tym finansowym przekrętom, a zatem «dość» dla tego grzechu, który Ty i ja dobrze znamy. Przyjmę Twe sakramentalne przebaczenie. I być może jeszcze upadniesz. Może jeszcze upadniemy, ale dla Boga coś się zmieniło: twoja wolność stanęła po Jego stronie. Teraz już obaj będziecie walczyć z tym samym wrogiem. Zobaczysz, że o wiele piękniej jest żyć w wolności od niewoli grzechu, w pokoju z Bogiem i samym sobą – dodał.

Reklama

Krzysztof Bronk, Vatican News PL/KAI

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę