Nasze projekty
fot. EsTeBaN/Cathopic

Franciszek: miłosierdzie ma wiele twarzy, tyle, ilu jest poranionych i leżących na ziemi

"Miłosierdzie i ekumenizm stanowią dziedzictwo oraz zadanie dla przyszłych pokoleń” – powiedział papież do pielgrzymów z Polski, którzy przybyli do Rzymu z okazji stulecia archidiecezji łódzkiej.

Reklama

Franciszek nawiązał do trwającego obecnie Synodu Biskupów na temat synodalności, którego diecezjalny etap powoli dobiega końca. Zaznaczył, że pielgrzymka jest pięknym obrazem Kościoła synodalnego, który gromadzi osoby z różnych parafii i wspólnot, stanów i powołań.

Franciszek zwrócił uwagę, że pielgrzymka do Rzymu kończy obchody jubileuszu stulecia archidiecezji łódzkiej. Wspomniał o pierwszym jej pasterzu, biskupie Wincentym Tymienieckim, który wpisał dwa istotne aspekty chrześcijaństwa, jakimi są miłosierdzie i ekumenizm, w „DNA” Kościoła łódzkiego.

„Miłosierdzie ma wiele twarzy, tyle, ilu jest poranionych i leżących na ziemi”

Dziś miłosierdzie wymaga wielkiej «wyobraźni», wielkiej fantazji, ogromnej kreatywności, które uczynią z nas apostołów miłosierdzia, poetów miłosierdzia. Bardzo potrzebujemy dzisiaj poezji miłosierdzia. Miłosierdzie ma wiele twarzy, tyle, ilu jest poranionych i leżących na ziemi. Każdy nosi w sobie jakąś ranę, choć nie wszystkie są widoczne. Z serca błogosławię wasze dzieła miłosierdzia, także te realizowane osobiście, spontanicznie oraz w ukryty sposób – zaznaczył papież.

Reklama

Błogosławię tych, którzy otwierają umysły i serca, którzy otwierają domy i zasoby dla chorych, osób starszych, bezrobotnych, bezdomnych, imigrantów, wszystkich ubogich, cierpiących i zepchniętych na margines, a także dla dzieci, które potrzebują domów i rodzin. W ten sposób, otwierając drzwi, otwierając wszystko, Kościół przybiera najbardziej ewangeliczne oblicze, oblicze Dobrego Samarytanina, który nie chce i nie może być obojętny – dodał.

„Zachęcam was, abyście zachowali w sobie tę odwagę waszego pierwszego pasterza”

Franciszek wspomniał, że biskup Tymieniecki potrafił łączyć odwagę miłosierdzia z odwagą ekumenizmu. Wybrał drogę ekumenizmu na długo przed tym, zanim Kościół katolicki oficjalnie na nią wkroczył.

Zachęcam was, abyście zachowali w sobie tę odwagę waszego pierwszego pasterza. Pielęgnować determinację ekumeniczną, pamiętając, że ekumenizm w Kościele nie jest czymś opcjonalnym czy dekoracyjnym, ale postawą zasadniczą – podkreślił papież.

Reklama

Zachęcam was do wspólnej wędrówki, w refleksji teologicznej i ewangelizacji, we wspólnej modlitwie i słuchaniu Słowa Bożego, w świadectwie braterstwa. Na tej drodze budujecie lokalne społeczeństwo, które z dumą nazywacie «wspólnotą czterech kultur» – powiedział.

Na zakończenie spotkania Franciszek życzył, aby doświadczenie jubileuszu było impulsem do odnowy i umocnienia w dziele ewangelizacji, aby Duch Święty pomagał odczytywać nowe wyzwania, które stawia obecny czas oraz rozeznawać odpowiednie narzędzia, jak im sprostać.

Franciszek życzył pielgrzymom wiarygodności, spójności oraz pociągającej mocy świadectwa, a także, aby doświadczali i pielęgnowali bardziej braterskie relacje oraz pozostali Kościołem wychodzącym, który twórczo oddziałuje na świat.

Reklama

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę