Nasze projekty

Zaśpiewali po polsku „My chcemy Boga” w cerkwi. Tak Ukraińcy postanowili podziękować Polakom

Ukraińcy postanowili w niezwykły sposób podziękować Polakom za okazywaną im pomoc w czasie ciągle trwającej wojny. W jednej z cerkwi zaśpiewali po polsku pieśń "My chcemy Boga".

fot. Przegląd Mediów Światowych/Twitter.com

Ukraińcy z miejscowości Zełenianka w obwodzie winnickim, z inicjatywy prawosławnego proboszcza o. Petro Pidsadnyj postanowili zaśpiewać polską pieśń „My chcemy Boga” podczas uroczystości w miejscowej cerkwi. Co więcej zaśpiewali tą pieśń po polsku mimo, że ma ona swój niemalże odpowiednik w języku ukraińskim.

Choć wierni w tradycji wschodniej praktycznie nie wykonują w swoich świątyniach pieśni powstałych w innych tradycjach niż prawosławna, w ten sposób postanowili podziękować za wsparcie jakie otrzymują od Polaków.

Reklama

Pieśń towarzysząca Polakom w ważnych momentach

„My chcemy Boga” to jedna z najważniejszych dla Polaków pieśni. Jednak pierwotnie tekst i melodia do tej wzniosłej pieśni powstały we Francji na początku lat osiemdziesiątych XIX wieku. Polskie słowa napisał prawdopodobnie pochodzący z Podhala jezuita o. Gustaw Fihauser-Mieczowski SJ.

Jego wersja nie jest wiernym przekładem z języka francuskiego, ale pieśnią napisaną w duchu polskiego pobudzenia do niepodległości po latach niepodległości. „My chcemy Boga” przez dziesięciolecia wybrzmiewała w najtrudniejszych momentach dla Polaków, podczas II wojny światowej czy w czasach komunizmu. Jej słowa towarzyszyły także pielgrzymką Jana Pawła II do Polski. Do dziś śpiewana jest podczas wielu ważnych wydarzeń.

pa, aleteia.org/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę