Nasze projekty

Polscy strażacy witani oklaskami we Francji. Poruszające gesty wdzięczności

Polscy strażacy od kilku dni pomagają we Francji w gaszeniu ogromnych pożarów lasów, które nawiedziły ten kraj. Spotkało ich tam za to wiele poruszających gestów wdzięczności. "Kierowcy trąbili, wystawiali ręce, klaskali, pokazywali kartki z napisem „Dziękuję”, policjanci kręcili filmiki, jak jedziemy, bili brawo" - relacjonował w rozmowie z PAP oficer prasowy polskiej grupy ratowników asp. Łukasz Nowak.

fot. Strażacki.pl - portal Strażaków/ Andrzej Bartkowiak/Twitter.com

We Francji trwa walka z rekordowymi pożarami lasów, które trwają tam już od kilkunastu dni. Pożary są tak ogromne, że francuzi poprosili o wsparcie inne państwa. Na pomoc wyruszyli także strażacy z Polski.

Jak podkreślił na swoim Twitterze Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Barktowiak, to właśnie nasz kraj wysłał do Francji najwięcej ludzi oraz sprzętu. Do walki z żywiołem pojechało 49. wozami 146 strażaków.

Polscy strażacy witani są tam z wielkim szacunkiem i wdzięcznością. Po drodze spotykaliśmy się z wieloma niesamowicie przyjaznymi gestami, zarówno ze strony służb, jak i zwykłych ludzi. Kierowcy trąbili, wystawiali ręce, klaskali, pokazywali kartki z napisem „Dziękuję”, policjanci kręcili filmiki, jak jedziemy, bili brawo. Jak tylko wjechaliśmy na teren Francji, to nawet na tablicach świetlnych były wyświetlane komunikaty: „Dziękujemy polskim strażakom – relacjonował w rozmowie z Polską Agencją Prasową oficer prasowy polskiej grupy ratowników asp. Łukasz Nowak.

Miłe przyjęcie na polskich strażaków czekało także w Niemczech, gdzie w drodze do Francji spędzali noc. Niemieccy policjanci niemalże przeeskortowali polską kolumnę. Ogrom pracy i dobrego serca – po to, żebyśmy na miejsce dojechali cało i zdrowo, i jak najszybciej – relacjonował PAP oficer prasowy polskiej grupy ratowników.

Reklama

Docelowe obozowisko polskich strażaków znajduje się koło Bordeaux. To jak długo potrwa ich pobyt tam zależeć będzie od pogody.

pa, aleteia.org, pap.pl, interia.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę