Nasze projekty

„Nie będzie odnowy Kościoła bez odnowy kapłanów”

„Nie będzie odnowy Kościoła bez odnowy kapłanów. To święci księża odnawiają Kościół i ukazują jego najpiękniejsze oblicze” – podkreśla nowy prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa abp Lazzaro You Heung-sik. Przypomina on, że święci kapłani nie biorą się znikąd.

Pixabay.com/norbert47

Potrzebujemy dobrej i stałej formacji, która pomoże im być szczęśliwym w pełnieniu duszpasterskiej posługi i odważnie podejmować wyzwania świata – dodaje abp Lazzaro You Heung-sik.

Jest on pierwszym Koreańczykiem, który został prefektem watykańskiej dykasterii. Podkreślił, że decyzja papieża była dla niego kompletnym zaskoczeniem. Przyjął tę nową misję, znajdując oparcie w przykładzie koreańskich męczenników, którzy zawsze bez wahania zgadzali się na wolę Boga i Kościoła. Przyznał, że silne wrażenie zrobiły na nim gratulacje, które otrzymał od zaprzyjaźnionego biskupa: Chcę ci przypomnieć, przeczytał w nich, że jeśli jakiś ksiądz będzie smutny, to ty będziesz za to odpowiedzialny. Moją nadzieją jest, że wszyscy kapłani będą żyć w radości, gorliwie służąc Ludowi Bożemu, a w szczególności wykluczonym i ubogim – dodał koreański biskup.

Przyznał, że on sam przeżywa swoje powołanie w wielkiej rodzinie kapłańskiej. Celibat, który wszyscy przyjęliśmy od Ojca jako dar, nie oznacza, że mamy przeżywać naszą posługę w osieroceniu. Wiemy, że zostaliśmy włączeni do kapłańskiej rodziny, w której można doświadczyć przyjaźni i komunii.

Reklama

Wizyta w Korei Północnej byłaby przełomem

W koreańskim episkopacie abp You stał na czele komisji ds. pokoju. Z tej racji czterokrotnie odwiedził Korę Północną i jako wysłannik prezydenta Korei Południowej gościł też w Watykanie, prosząc papieża o mediację w sprawie pokoju na Półwyspie Koreańskim. W rozmowie z agencją Fides przyznał, że nieustannie modli się o wizytę papieża w komunistycznej części półwyspu.

Przypomniał, że sam Franciszek wyraził gotowość do takiej podróży, o ile otrzyma formalne zaproszenie. Zdaniem nowego prefekta watykańskiej dykasterii wizyta papieża byłaby przełomem, od którego mógłby się zacząć proces prowadzący do zjednoczenia podzielonego narodu. Przypomina, że konfrontacja między dwiema Koreami to jedna z najboleśniejszych ran ludzkości, a granica, zwana strefą zdemilitaryzowaną, jest paradoksalnie, najbardziej zmilitaryzowanym regionem na świecie.

ag/Vatican News/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę