Nasze projekty

Asia Bibi poprosiła o azyl Francję, prezydent Macron go udzieli

Pakistańska chrześcijanka Asia Bibi, której uwięzienie i proces śledził przez lata cały świat, poprosiła o azyl Francję, ponieważ Kanada, gdzie obecnie mieszka pozwoliła jej na pobyt tylko przez rok. Prezydent Emmanuel Macron już zapowiedział, że tego azylu jej udzieli.

„Jak zawsze powtarzaliśmy, Francja jest gotowa przyjąć i powitać u siebie panią Asię Bibi wraz z rodziną. Przychylamy się do jej życzenia” – napisała w poniedziałek kancelaria prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Wcześniej media francuskie podały, że Pakistanka już w piątek zwróciła się do władz Francji z prośbą o azyl. Jest zmuszona szukać nowego miejsca pobytu, ponieważ w maju mija rok, odkąd mieszka w Kanadzie. Kraj ten udzielił jej azylu tylko na taki czas.

Głos w jej sprawie zabrała też w poniedziałek burmistrz Paryża Anne Hidalgo, która przypomniała, że Asia Bibi dostała honorowe obywatelstwo tego miasta już w 2014 r. kiedy ciągle przebywała w więzieniu. Uroczystość wręczenia jej tego obywatelstwa ma odbyć się dzisiaj.

🔹 PRZECZYTAJ: Współautorka biografii Asii Bibi: muzułmanie grozili mi karą za bluźnierstwo

Reklama
Reklama

Wraz z informacją o poszukiwaniach azylu przez Pakistankę pojawiły się doniesienia o tym, że nadal zarówno ona jak i jej rodzina i przyjaciele dostają anonimowe pogróżki. Nie brakuje muzułmanów, dla których – mimo uniewinnienia – jest ona winna bluźnierstwa przeciw Mahometowi. Pogróżki dostaje też Anne-Isabelle Tollet – francuska dziennikarka, która zaprzyjaźniła się z Asią Bibi i wraz z nią napisała książkę z jej wspomnieniami z więzienia. „Nareszcie wolna” jest od kilku tygodni dostępna na rynku francuskim i kanadyjskim.

ad, Le Monde/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite