Nasze projekty

„Nareszcie wolna”. Asia Bibi wydaje autobiografię

Historia jej wieloletniego więzienia w celi śmierci a potem procesu uniewinniającego elektryzowała cały świat, o jej prawo do wolności walczyło też wielu Polaków. Asia Bibi - chrześcijanka z Pakistanu, która od niespełna roku mieszka w Kanadzie, właśnie publikuje książkę ze wspomnieniami.

Historię zatytułowaną „Enfin libre!” (Nareszcie wolna) w formie opowieści autobiograficznej spisała w ścisłej współpracy z Asią Bibi francuska dziennikarka Anne-Isabelle Tollet. Książka ukazuje się po francusku w środę 29 stycznia na rynku w Kanadzie. Przy okazji publikacji tej książki pokazano też po raz pierwszy od wielu lat aktualne zdjęcie słynnej Pakistanki.

[the_ad id=”103214″]

 

Reklama
Reklama

– Znacie moją historię z mediów, być może próbowaliście postawić się na moim miejscu, aby zrozumieć, co przeszłam. Ale zapewniam was, że daleko wam i tak do zrozumienia mojej codziennej egzystencji w więzieniu i mojego nowego życia. Dlatego wszystko opowiadam w tej książce – pisze Asia Bibi we wstępie.

Książka ukazuje się na rynku kanadyjskim po francusku, nakładem wydawnictwa Rocher.

Reklama

Asia Bibi została w 2009 r. oskarżona przez ludność swojej wioski o bluźnierstwo, którego miała się dopuścić podczas prac na polu. Według jej oskarżycieli bluźnierstwem miało być zdanie: „Jezus Chrystus umarł na krzyżu za moje grzechy. A co Mahomet zrobił dla ludzi?”. Wskutek oskarżeń została zatrzymana, uwięziona a następnie skazana na śmierć. Od początku o jej prawa oraz uniewinnienie walczyli nie tylko pakistańscy chrześcijanie, ale i liczne organizacje praw człowieka na świecie. Miała trudności z bezpiecznym opuszczeniem kraju nawet po wyroku uniewinniającym, wydanym przez Sąd Najwyższy w Pakistanie w październiku 2018 r. Azyl oferowało jej wówczas kilka krajów na świecie, ostatecznie Asia Bibi wybrała Kanadę. Mieszka tu od maja 2019 r., gdzie sprowadzono również jej rodzinę.

ad, The Guardian/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę