Nasze projekty

Zalew Rybnicki: Msza Święta na wodzie

Już po raz dziewiąty w najbliższą niedzielę 26 czerwca o godz. 12.00 w Ośrodku Żeglarskim Koga-Kotwica w Rybniku-Chwałęcicach, odprawiona zostanie Msza św. na wodzie.

W tej jedynej w swoim rodzaju Eucharystii – odprawianej zawsze w ostatnią niedzielę czerwca – uczestniczy co roku kilka tysięcy osób, głównie związanych z żeglarstwem i sportami motorowodnymi, które nad Zalew Rybnicki przybywają z całego Górnego Śląska.

Zgromadzeni wokół Zalewu Rybnickiego wierni modlą się w intencji udanego i bezpiecznego sezonu żeglarskiego, za żyjących i zmarłych żeglarzy, którzy „odeszli na wieczną wachtę”, a także za ich rodziny oraz wszystkich, którzy utonęli w wodach Zalewu.

Podczas Eucharystii ołtarz umieszczony jest na dwóch złączonych i zakotwiczonych łodziach typu Omega. Charakterystycznym momentem jest udzielanie Komunii świętej. Szafarze podpływają wtedy do celebransa po puszki z hostiami i wracają do wiernych na ląd.

Reklama
Reklama

Inicjatywa odprawiania Mszy św. na wodzie zrodziła się dziewięć lat temu na jednym z jachtów. – Początki były trudne, zwłaszcza zorganizowanie ołtarza na wodzie, ale teraz mamy wprawę i z roku na rok przybywa ludzi uczestniczących w tej Mszy św. – wyjaśniał dwa lata temu ks. Grzegorz Jagieł, kapelan żeglarzy.

W 2013 r. modlitwie przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który przyznał wówczas, że taką Mszę św. odprawia pierwszy raz w życiu.


as, hy, lk / Rybnik

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite