Nasze projekty

Wspólnoty „Wiara i Światło” świętują 50-lecie istnienia

50. rocznicę istnienia świętuje Międzynarodowy Ruch Osób z Upośledzeniem Umysłowym, ich Rodzin i Przyjaciół „Wiara i Światło”. Z tej okazji w Polsce miała odbyć się ekumeniczna pielgrzymka na Jasną Górę z udziałem wspólnot Ruchu z kilku krajów. Z powodu epidemii nie będzie to możliwe, więc zamiast przybyć do Matki Bożej, to ona - w kopii obrazu jasnogórskiego - peregrynuje do członków ruchu "Wiara i światło".

fot. Maksymilian Pokorzyński / Wiara i Światło w Polsce

Zaczęło się w Lourdes, w Wielkanoc

Za początek istnienia ruchu „Wiara i Światło” uznaje się pielgrzymkę osób niepełnosprawnych, którą zorganizowano przy wsparciu Marie-Helene Mathieu, francuskiej pedagog specjalnej i Jeana Vaniera, filozofa, twórcy wspólnot l’Arche. Była to Wielkanoc 1971 roku.

Rodzice dwóch głęboko niepełnosprawnych chłopców spotkali się z odrzuceniem, gdy chcieli pojechać z synami na pielgrzymkę parafialną do Lourdes. Zdecydowali się tam pielgrzymować mimo wszystko, ale doświadczyli szyderstwa, wrogości i niechęci. Poprosili więc o pomoc Marie-Helene Mathieu i Jeana Vanier – w tym czasie próbowali oni tworzyć dla osób niepełnosprawnych nowe, właściwe miejsce w społeczeństwie i Kościele.

Przygotowania trwały 3 lata. W wielkanocny poniedziałek 1971 r. przy grocie Matki Bożej w Lourdes spotkało się 12 tysięcy osób z 15 krajów. Radość tego dnia była tak ogromna, że zaowocowała powstaniem setek wspólnot na całym świecie.

Reklama

Mieli przybyć do Matki Bożej, ale to ona nawiedzi ich

Hasłem przewodnim tegorocznego świętowania są słowa: „Dzielmy się skarbem!”. Z racji epidemii polskie wspólnoty nie będą mogły spotkać się na zaplanowanej jubileuszowej pielgrzymce w Częstochowie. Miała mieć ona wymiar ekumeniczny, gromadząc rzymskich i greckich katolików z Polski, Gruzji i Ukrainy wraz z prawosławnymi członkami wspólnot z Rosji. Miała być to również okazja do spotkania się na neutralnym gruncie Rosjan i Ukraińców, członków tego samego ruchu Wiara i Światło.

Ponieważ pielgrzymka nie mogła się odbyć, polskie wspólnoty od kilku miesięcy przeżywają peregrynację kopii obrazu Czarnej Madonny. Reprodukcja ta została wykonana w warsztacie wspólnoty „Betlejem” z Jaworzna. To miejsce, które stało się domem dla osób bezdomnych i ubogich. Założyciel tej wspólnoty, ks. Mirosław Tosza, był przed laty członkiem Ruchu Wiara i Światło, później kapelanem wspólnoty i prowincji. „Betlejem” w Jaworznie również świętuje w tym roku swój jubileusz – dwudziestopięciolecia.

CZYTAJ TEŻ: Betlejem w Jaworznie. Dom, który zbudowała Miłość

Reklama

Matka Boża w domu u chorych

88 wspólnot w Polsce skupionych jest w czterech prowincjach. Ikona Matki Bożej była już w prowincji zachodniej i południowej, 7 marca rozpoczyna peregrynację w Polsce Centralno-Wschodniej. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią wspólnoty najczęściej spotykają się przy obrazie w kościele podczas Mszy św. Chętni mogą także zabrać ikonę do domu. Trafia ona do mieszkań osób chorych, osamotnionych, dla wielu stając się prawdziwym źródłem siły i pociechy.

Członkowie wspólnot modlą się tymi słowami: „Panie Jezu, powierzamy się Twojej Matce, Maryi, Ona pierwsza Cię przyjęła. Pomóż każdemu z nas przyjmować Cię podobnie, także we wspólnotach. Pomóż nam zawsze stać, wraz z Maryją, u stóp krzyża, blisko wszystkich ukrzyżowanych tego świata. Pomóż nam żyć, jak Maryja, Twoim Zmartwychwstaniem. Amen.”

os, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę