Nasze projekty

Więźniowie – studenci KUL odpowiedzieli na list od Papieża. Podpisało go 50 osadzonych

Studenci z Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie odpowiedzieli na list Papieża, który napisał do nich w październiku. "W pewnym momencie naszego życia każdy z nas popełnił błąd. W tym miejscu, w którym dziś się znajdujemy, każdy z nas o tym pamięta" – przyznają w liście osadzeni.

Fot. reewungjunerr/Freepik

Papież pisze do więźniów

Pod koniec października br., na inauguracji roku akademickiego w Centrum Studiów KUL przy AŚ w Lublinie, odczytano list, który do więźniów napisał papież. Korespondencja ta dotarła na uczelnię. Przekazał go im rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, który jest także jednym z inicjatorów kształcenia wyższego w zakładach karnych i od dziesięciu lat prowadzi w areszcie wykłady i seminaria na kierunku nauki o rodzinie.

W swoim liście papież napisał: „Wszyscy popełniamy w życiu błędy (…). Nie zapominajmy, że Bóg przebacza wszystko i zawsze (…). Jeśli ktoś czuje się samotny i opuszczony nie zapominajmy, że Matka Boża jest blisko nas, zwłaszcza gdy odczuwamy trudy”. Ojciec Święty skierował również błogosławieństwo do więźniów, prosząc ich jednocześnie o modlitwę.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Papież napisał list do więźniów – studentów KUL-u

Reklama

List do Franciszka

Osadzeni „obiecali, że odpiszą na list Franciszka, i dotrzymali słowa”. Treść listu do papieża spisał odręcznie Artur, a podpisało go niemal 50 osadzonych. Artur przebywa areszcie od 19 lat. Był dwudziestolatkiem, gdy popełnił przestępstwo. Przed nim jeszcze 7 lat odbywania kary pozbawienia wolności.

W pierwszych słowach podziękowaliśmy Ojcu Świętemu, że zwrócił się do nas  w swoim liście. Przyznaliśmy się do błędów, które popełniliśmy i wyraziliśmy wdzięczność, że ktoś dał nam szansę na naukę i godny powrót do społeczeństwa – powiedział student.

„Pierwsza tego typu sytuacja”

Rektor KUL zwraca uwagę, że to pierwsza tego typu sytuacja w historii jego pracy z osadzonymi. Osobiście wręczył im list od Ojca Świętego, a następnie mógł przekazać odpowiedź na ten list samemu Franciszkowi. Rzadko się zdarza, żeby więźniowie w tak licznej grupie korespondowali z Ojcem Świętym. Mam nadzieję, że to promocja przebaczenia, dobra, dążenia do pokoju na całym świecie – podsumował ks. prof. Kalinowski.

Reklama

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II od ponad 10 lat prowadzi studia stacjonarne I i II stopnia dla więźniów na kierunku nauki o rodzinie. 24 października br. ponad 50 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki w Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie.

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę