Nasze projekty

Tu przemawiają sami Bohaterowie. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego otwarte

Już w sobotę 29 lutego pierwsi indywidualni odwiedzający będą mogli zwiedzić Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Mt 5.14, uruchomione pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Ekspozycja ma charakter mocno multimedialny.

Dziś, w przededniu otwarcia zwiedzał je m.in. minister kultury Piotr Gliński oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Ekspozycja ma mocno multimedialny charakter. W każdej części słychać głos lub widać też obraz z nagraniem jednego z bohaterów, których przeplatające się losy pokazane są równolegle.

– To jest muzeum, w którym przemawiają przede wszystkim sami jego Bohaterowie. Sami wprowadzają widza by pociągnąć go dalej – mówił podczas otwarcia dyrektor instytucji Marcin Adamczewski.

Reklama

Zwrócił uwagę, że myślą przewodnią całej ekspozycji jest zdanie „Wszystko co Polskę stanowi”, które wypowiedział Jan Paweł II w 1979 r. na Placu Zwycięstwa w Warszawie. – Wybrałem właśnie to zdanie, a nie słynne do Ducha Świętego, ponieważ chcieliśmy przez pryzmat tych wielkich postaci pokazać Polskę w latach 1901 – 2005 – wyjaśnił Marcin Adamczewski.

 

Reklama

Ten charakter widać choćby w „pokoju” zwiedzania, poświęconym dzieciństwu kard. Stefana Wyszyńskiego i jego dorastaniu w zaborze rosyjskim. Autorzy ekspozycji wyeksponowali mocno powiększoną fotokopię świadectwa Chrztu przyszłego Prymasa, napisaną po rosyjsku i podpisaną – po polsku – przez ojca kard. Wyszyńskiego. Ponadto znajdujące się na ścianach napisy oznaczające nazwy miejscowości, z którymi związany był młody Prymas, są tak zrobione, że zależnie od kąta patrzenia na nie są napisane po polsku lub po rosyjsku.

FOT. Anna Druś

Reklama

Poszczególne pokoje – strefy Muzeum oddzielone są ścianami akustycznymi, ponieważ w każdej słychać albo podkład myzyczny, pomagający przeżyć eksponowane pamiątki czy słowa, albo wręcz wideo lub głos Prymasa lub Jana Pawła II. Niezwykłe wrażenie robi to zwłaszcza w sekcji „Dialog” ukazującej rzeczywiście dialog, jaki w czasie PRL Prymas odbywał z kolejnymi władzami państwa. Na jednej ze ścian pokazywany jest np. Wiesław Gomułka, nazywający Prymasa „nieodpowiedzialnym pasterzem”, na drugiej jakby odpowiadający mu swoim przemówieniem kard. Wyszyński, mówiący o… potrzebie miłości własnego państwa.

FOT. Anna Druś

Kolejne pokoje takie jak „Matka”, Pokój łez”, „Kraków”, „Zło dobrem zwyciężaj” przesycone są symbolami, które wspólnie z muzyką, archiwalnymi nagraniami, światłem czy eksponowanymi pamiątkami, tworzą poruszającą, wielowątkową rzeczywistość, skłaniającą do refleksji i wzbudzającą wiele wzruszeń.

– Chcemy wielowarstwowo pokazywać, zwłaszcza młodym ludziom, kontekst danej „sceny”, danego aspektu życia naszych Bohaterów – wyjaśniał dyrektor Muzeum.

Odwiedzający dziś Muzeum dziennikarze i goście mocno przeżyli zwłaszcza salę „Urbi et Orbi”, która pokazywała ostatnie chwile pontyfikatu Jana Pawła II.

– To Muzeum zaskakuje rozwiązaniami formalnymi, kreatywnością zespołu je tworzącego. Udało się połączyć tu tyle funkcji jednocześnie: symboliczną, estetyczną, poznawczą. Ma przesłanie ponadczasowe – zauważył minister Piotr Gliński po obejrzeniu wystawy.

Poruszenia nie krył również kard. Kazimierz Nycz. – Muzeum eksponuje mocno to, czego chcieli nas nauczyć i co nam chcieli zostawić kard. Wyszyński oraz Jan Paweł II – powiedział. Zwrócił uwagę, że otwarcie muzeum zbiega się z obchodzonym w tym roku stuleciem urodzin Jana Pawła II oraz nadchodzącą beatyfikacją kard. Wyszyńskiego. – Udało się tu nie tylko pokazać, jak ich drogi się łączyły, ale też jak pontyfikat Jana Pawła wypływał z posługi Prymasa.  Można powiedzieć że w jakimś sensie powołanie Jana Pawła II na Piotra naszych czasów było nie tylko zakorzenione w polskości, ale w nauczaniu i stylu posługi Prymasa Wyszyńskiego – powiedział metropolita warszawski.

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezję Warszawską. Mieści się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Pierwsi goście indywidualni będą mogli zwiedzać Muzeum już od soboty 29 lutego. Będzie ono czynne codziennie z wyjątkiem wtorków. 

Anna Druś/Stacja7

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę