Nasze projekty

Tradycyjne pieśni nabożne wracają do warszawskiego kościoła. Pierwsze spotkanie śpiewacze już w piątek

W kapucyńskim kościele nieopodal Starego Miasta w Warszawie ponownie będą rozbrzmiewać polskie pieśni nabożne. A to za sprawą spotkań śpiewaczych z drugiej edycji cyklu „Zanieście Mu nową pieśń niesłychaną”. Pierwsze z nich już w najbliższy piątek!

fot. wirestock_creators/freepik.com

Wspólnotowy śpiew tradycyjnych pieśni nabożnych powraca do warszawskiego kościoła Przemienienia Pańskiego przy ul. Miodowej 13. Z inicjatywy świeckich, przy wsparciu Braci Mniejszych Kapucynów, w wybrany piątek miesiąca aż do marca 2024 r. będą odbywały się tam spotkania śpiewacze pod hasłem „Zanieście Mu nową pieśń niesłychaną”.

Drugą edycję cyklu „Zanieście Mu nową pieśń niesłychaną” organizuje Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa pod patronatem honorowym Jego Ekscelencji Michała Janochy, biskupa pomocniczego warszawskiego i przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego przy Konferencji Episkopatu Polski.

Modlitwa i śpiew współgrają ze sobą niezwykle harmonijnie. Z jednej strony osadzenie modlitwy w tym dodatkowym, muzycznym kontekście może uczynić ją bardziej świadomą i refleksyjną. Z drugiej, grupowy śpiew wprowadza wspólnotowy aspekt modlitwy na zupełnie inny poziom, ponieważ naprawdę modlimy się jednym głosem. Kultura wspólnego śpiewu ma w sobie coś, co trudno opisać, a jest niesamowicie przyciągające. Ma ona niesamowitą wartość szczególnie dziś, gdy tradycyjne formy pobożności stają się zapomniane – mówi Piotr Ulrich, prezes Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa.

Reklama

ZOBACZ: Ukończono wieże ewangelistów bazyliki Sagrada Familia. Ale to jeszcze nie koniec budowy

Kiedy odbędą się spotkania?

Odbędzie się aż 5 spotkań – od listopada 2023 r. do marca 2024 r. Wszystkie łączy jeden mianownik – wspólny śpiew tradycyjnych pieśni. Każde z nich będzie korespondować z aktualnym okresem liturgicznym.

Kościół ufundowany przez Jana III Sobieskiego będzie gościł spotkania w piątki o 19.15: 17 listopada, 15 grudnia, 12 stycznia, 16 lutego oraz 22 marca. Szczególnie ciekawie prezentuje się repertuar śpiewów, który uwzględnia zarówno znane z naszych kościołów utwory, jak i te nieco „zapomniane”. Utwory będą pochodzić między innymi z tzw. śpiewnika pelplińskiego, który datowany jest na II połowę XIX w. Najbliższe spotkanie ( 17.11) będzie skupione wokół pieśni o świętych.

Reklama

To piękne teksty, z naszej perspektywy nieco archaiczne, ale w znacznej mierze zrozumiałe. Kontakt z tego rodzaju nie tylko dziełem poetyckim, lecz także świadectwem wiary przodków może wesprzeć rozwój duchowy i kulturalny uczestników. Na realizacji tych dwóch celów zależy nam szczególnie – dodaje Mateusz Rosiak z Fundacji.

Formuła spotkań jest ukierunkowana na aktywne uczestnictwo, wspierane przez kantorów ze Scholi Cantorum Beati Vladislai, która będzie prowadziła śpiew. Dla uczestników nabożeństw będą dostępne śpiewniki w formie papierowej na miejscu (w ograniczonej liczbie), a także w wersji cyfrowej, na stronie internetowej Fundacji, link >>>tutaj>>>.

Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa została założona przez kantorów Scholi Cantorum Beati Vladislai, w trosce o muzykę liturgiczną Kościoła łacińskiego, która jest częścią jego duchowej tożsamości. Podstawowym celem Fundacji jest kultywowanie tradycyjnych form muzyki sakralnej, w szczególności chorału gregoriańskiego i tradycyjnych pieśni nabożnych. Oprócz tego prowadzone są działania upowszechniające tradycję i zwyczaje liturgiczne Kościoła oraz jego historię i kulturę.

Reklama

materiały prasowe,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę