Nasze projekty

Są nowi kandydaci do diakonatu stałego w Zielonej Górze. „Chcą służyć Bogu i Kościołowi”

W środę, w Zielonej Górze odbył się obrzęd przyjęcia pięciu kandydatów do diakonatu stałego. "Macie głosić bardzo mocno prawdę o ludzkim życiu. O tym jaki jest człowiek, jakie jest jego powołanie" - mówił do kandydatów bp Adrian Put.

fot. Luis Ángel Espinosa, LC/Cathopic

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia odbył się obrzęd przyjęcia pięciu kandydatów do diakonatu stałego. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Adrian Put.

Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, skąd pochodzi jeden z kandydatów. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy Adrian Put, który na początku homilii wyjaśnił na czym polega i czym jest obrzęd kandydatury w Kościele. Dzisiaj tak naprawdę wszystko się zaczyna. Dopiero później będzie posługa lektoratu i akolitatu, będą ważne rekolekcje przed święceniami i dopiero później odbędą się święcenia. A zatem dzisiaj tak naprawdę jest tylko początek, jest tylko wyrażenie przez nich swojej woli, że chcą służyć Bogu i Kościołowi w Jego świętym Kościele zielonogórsko-gorzowskim – mówił bp Put.

Odwołując się do słowa Bożego biskup wskazał kandydatom konkretne zadania. Mając swoje żony, będąc ojcami, macie także dzisiaj głosić bardzo mocno prawdę o ludzkim życiu. O tym jaki jest człowiek, jakie jest jego powołanie i jaki jest jego sens istnienia na tym świecie – mówił kaznodzieja.

Reklama

A zatem miłość Boga do całego stworzonego świata – materialnego i niematerialnego, tego wyrażanego w człowieku, a także w otaczającej nas przyrodzie, a także prymat życia w każdym momencie naszego ludzkiego postępowania. To są te zadania, które daje nam dzisiaj Kościół i proszę, abyście zabrali to ze sobą dalej na tą drogę przygotowania do sakramentu święceń w stopniu diakonatu – dodał.

PRZECZYTAJ>>> Prof. Andrzej Zoll: Aborcja nie jest prawem człowieka

„To odpowiedzialność za wspólnotę w której jestem”

Kandydatami do święceń diakonatu zostali: Andrzej Szablewski z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, Grzegorz Junke z parafii pw. św. Urbana I w Zielonej Górze, Przemysław Glazer z parafii pw. św. Józefa w Zielonej Górze, Michał Kaczyński z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie oraz Michał Baran z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Białkowie. Moja decyzja to na pewno odpowiedź, która ma pokazać odpowiedzialność za wspólnotę w której jestem oraz chęć działania w niej wraz z łaską Bożą płynącą z sakramentu święceń – podkreśla Michał Kaczyński.

Reklama

We wrześniu ubiegłego roku bp Tadeusz Lityński powołał dekret tworzący Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych w Zielonej Górze. Jego dyrektorem został ks. Wojciech Oleśków, który pełni także funkcję prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie Wlkp. Diakonem stałym może być celibatariusz lub mężczyzna żonaty – wyjaśnia ks. Oleśków. Kandydaci związani węzłem małżeńskim mogą być dopuszczeni do święceń nie wcześniej jak po ukończeniu trzydziestego piątego roku życia i po pięciu latach małżeństwa. Kandydat winien mieć ukończone studia magisterskie z teologii – dodaje.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma dwóch diakonów stałych. To Adam Runiewicz ze Słubic i Mariusz Grondys z Zielonej Góry.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę