Nasze projekty

„Pomóż mi”. Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Problemy dotyczące niskiego poczucia własnej wartości, poszukiwania sensu życia, stany lękowe, brak wsparcia ze strony rodziców, przemoc w rodzinie - to najczęstsze problemy z jakimi borykają się małoletni. 17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, który często staje się istotną formą pomocy tym najbardziej bezbronnym.

fot. Jp Valery/unsplash.com

Dzieci i młodzież to jedna z najbardziej narażonych na różnego rodzaju problemy grupa społeczna. 17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, którego zadaniem jest zwrócenie uwagi na sytuację dzieci, które nie mają skąd czerpać wsparcia i pomocy.

W Polsce działa m.in. dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka– pod numerem telefonu 800 12 12 12 lub przez czat (www.brpd.gov.pl). Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, stałeś się celem ataku w internecie? Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać? Nie jesteś sam. Zadzwoń pod darmowy numer 800 12 12 12 lub napisz na internetowym czacie. Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo. Nie musisz się przedstawiać ani mówić, skąd dzwonisz. Możesz pozostać anonimowy. Eksperci pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, gdzie znaleźć konkretne wsparcie – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Reklama

Całodobowe telefony zaufania i czaty internetowe powstają, aby wspierać dzieci i młodzież w obliczu kryzysu systemu psychologicznej opieki zdrowotnej. Eksperci wskazują, że sytuacja od wielu lat się pogarsza, a z badań wynika, że już co drugi nastolatek padł ofiarą przemocy rówieśniczej, co szósty się okaleczał, a aż 7 proc. przyznaje się do próby samobójczej!

„Pokaż otwartą dłoń. Złóż dłoń w pięść chowając kciuk do środka”

Telefony zaufania to bardzo istotne narzędzie pomocy. Warto jednak znać także Międzynarodowy znak „POMÓŻ MI”, który jest wezwaniem o pomoc znanym na całym świecie. To dyskretny sygnał, który możemy wysłać do kogoś kogo znamy lub całkowicie obcej nam osoby. Informuje on o tym, że jesteśmy ofiarą przemocy i potrzebujemy natychmiastowej pomocy. Wykonanie tego gestu ręką jest proste i polega na: pokazaniu otwartej dłoni. Złożeniu dłoni w pięść chowając przy tym kciuk do środka.

Reklama

Co należy zrobić, jeśli zauważymy, że ktoś daje nam taki sygnał? Przede wszystkim nie możemy dać po sobie poznać, że coś jest nie tak. Osoba zagrażająca ofierze nie może zorientować się, że coś się dzieje. Niezwłocznie należy poinformować policję i wyjaśnić w jaki sposób osoba pokrzywdzona zawiadomiła o zagrożeniu.

pa, policja.pl, KAI, brpd.gov.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę