Nasze projekty

Jak pomóc osobie z myślami samobójczymi?

Samotność, poczucie wykluczenia, brak zrozumienia i wsparcia ze strony bliskich – to niektóre z czynników prowadzących do pojawiania się myśli o odebraniu sobie życia. Na te odczucia wpływ może mieć każdy z nas. O tym, jak pomóc osobom w kryzysie samobójczym, przypomina Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, który obchodzimy 10 września.

Reklama

Osoby, które doświadczają myśli samobójczych potrzebują wiedzieć, że mają na kim polegać. Mówili o tym w jednej z audycji „Nocne światła” Michał Książkiewicz, psycholog i trener komunikacji oraz Anna Czyżewska, psycholog i terapeuta w Stowarzyszeniu Psychologów Chrześcijańskich.

Jak wskazuje Michał Książkiewicz, psycholog i trener komunikacji, aby pomóc takim osobom, trzeba przede wszystkim dawać wyraz temu że jesteśmy obecni i gotowi do pomocy. – Bardzo ważne są komunikaty „jesteś dla mnie ważny, nie obciążasz mnie sobą, nie ranisz mnie swoim bólem”. Dzięki temu pokazujemy drugiemu człowiekowi, że nie jest sam, że ma do kogo pójść. To też nie od razu oznacza, że taka osoba zacznie do nas co 5 minut wydzwaniać. Osoba w depresji, która słyszy „Możesz się do mnie odezwać”, już doświadcza ulgi, bo wie, że ma przystań, ma kogoś, kto jest gotów pomóc – mówi Książkiewicz.

–  W moim doświadczeniu osoby, które targnęły się na swoje życie skutecznie, to były osoby, które szukały pomocy, ale różne okoliczności sprawiły, że poczuły się zupełnie samotne, bo kogoś nie było w domu, ktoś nie odebrał telefonu, ktoś nie miał czasu – dodaje Anna Czyżewska, psycholog i terapeuta w Stowarzyszeniu Psychologów Chrześcijańskich.

Reklama
Reklama

Jako kolejny krok w rozmowie z osobą z myślami samobójczymi Czyżewska podaje rozszerzenie perspektywy, „wyciągnięcie z tunelu”. –  Ważne jest, by pokazać że jest coś więcej, pokazać sens, że jest jakiś cel w życiu inny niż samobójstwo. Ludzie, którzy popełniają samobójstwo mają ogromne poczucie bezsensu i bycia niepotrzebnym – wyjaśnia psycholog. Podkreśliła jednocześnie, że chodzi o cel, który rzeczywiście będzie celem dla osoby chcącej popełnić samobójstwo. Nie chodzi o odwracanie uwagi, pokazywanie zadań i aktywności nieadekwatnych do danej osoby. – Jeśli zapytamy osobę chcącą odebrać sobie życie „co Ci to da”, możemy poznać motywację i cel. Wtedy można pokazać inne sposoby na osiągnięcie tego celu, inne niż samobójstwo – mówi Czyżewska.

Całej audycji „Nocne światła”, poświęconej tematowi samobójstw, można wysłuchać tutaj.

O tym, jak na dramat samobójstwa spojrzeć przez pryzmat nauki Kościoła. i jak pomóc osobom myślącym o samobójstwie mówił tez w jednym ze swoich vlogów o. Adam Szustak OP. – Jeśli mamy coś zrobić z samobójstwami na świecie, to przede wszystkim nie zostawiać nikogo samego i samemu nie wchodzić w sytuacje, gdzie będziemy zupełnie sami. Tylko człowiek, który widzi, że już znikąd nie ma pomocy, że już nikt mu nie pomoże, może zdecydować się na taki krok – zauważa o. Szustak. Zachęca też, by „rozejrzeć się dokoła, na sytuacje, gdzie ktoś jest pozbawiony jakiegokolwiek towarzystwa i zrobić coś, co sprawi, że on poczuje, że nie jest już osamotniony, że nie musi chować się w swoim kokonie odrębności”. – To jest ratunek przed samobójstwem – mówi dominikanin.

Reklama
Reklama

odstep]

Z okazji Dnia Zapobiegania Samobójstwom Polskie Towarzystwo Suicydologiczne publikuje na swoim fanpage’u materiały ze wskazówkami jak pomagać osobom w kryzysie samobójczym, osobom po próbie samobójczej oraz osobom w żałobie, których bliscy odebrali sobie życie.

Reklama

Posted by Życie warte jest rozmowy on Thursday, September 3, 2020

PTS prowadzi także w dniach 10-11 września wykłady otwarte pod hasłem: „Życie warte jest rozmowy: samotność”. W wykładach można uczestniczyć także online, za pośrednictwem transmisji na YouTube’owym kanale Towarzystwa. – W trakcie wydarzenia opowiemy o różnych sposobach wsparcia, które można zaoferować osobom w kryzysie psychicznym. W tym celu na wydarzenie zaprosiliśmy ekspertów, którzy w ciągu około 45-minutowych wykładów podejmą konkretne aspekty problemu i wyzwań pomocowych – mówią organizatorzy.

os, radioplus.pl, PTS/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę