"Obchody lokalne mają potwierdzić to, co się dokonuje każdego dnia w wymiarze parafii, duszpasterstw i troski o młodego człowieka, o jego wiarę, ale również o rozeznawanie powołań" – powiedział przewodniczący Rady Episkopatu ds. Duszpasterstwa Młodzieży, bp Solarczyk. 21 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata obchodzić będziemy diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży.

Decyzją papieża, począwszy od bieżącego roku diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży odbywać się będą nie w Niedzielę Palmową, lecz w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. W tym roku przypada ona 21 listopada. Nadzieję na to, że lokalne obchody Światowego Dnia Młodzieży pozwolą dobrze przygotować się do spotkania młodzieży całego świata w Lizbonie w 2023 r. wyraził bp Marek Solarczyk.
Obchody lokalne mają potwierdzić to, co się dokonuje każdego dnia w wymiarze parafii, duszpasterstw i troski o młodego człowieka, o jego wiarę, ale również o rozeznawanie powołań – powiedział KAI przewodniczący Rady Episkopatu ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
STACJA7 POLECA
Zdaniem bp. Solarczyka diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży są potwierdzeniem tego, że ich uczestnikom na całym świecie bliskie są wartości związane z wiarą. Zauważył też, że w orędziu, jakie z okazji tegorocznych, lokalnych obchodów przygotował Franciszek, papież zachęca do dobrego przygotowania do ŚDM w Lizbonie. Z powodu pandemii to spotkanie nieco się przesunęło ale papieżowi zależy na tym, żebyśmy byli dobrze do niego przygotowani – zaznaczył ordynariusz radomski.
Decyzją Stolicy Apostolskiej, począwszy od bieżącego roku Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się nie w Niedzielę Palmową, lecz w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, która w tym roku przypada 21 listopada.
„Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”
Tematem tegorocznych obchodów i zarazem orędzia, które na XXXVI ŚDM papież przygotował do młodzieży, są słowa „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” zaczerpnięte z dziejów Apostolskich (Dz 26, 16). W liście przygotowanym na tę okazję Franciszek zachęca do medytacji sceny nawrócenia św. Pawła.
Przeczytaj również
Papież przypomina, że św. Paweł, nazywany „apostołem narodów” wcześniej był faryzeuszem i prześladowcą chrześcijan. Oto kolejny paradoks: Pan pokłada Swą ufność właśnie w tym, kto go prześladował. Niczym Paweł, każdy z nas może usłyszeć w głębi serca ten głos, który mówi: „ufam ci. Znam twoją historię i biorę ją w swoje ręce, wraz z tobą. Nawet jeśli często byłeś przeciwko mnie, wybieram ciebie i czynię cię moim świadkiem”. Boska logika może z najgorszego prześladowcy uczynić wielkiego świadka – przekonuje papież.
W swoim orędziu papież zachęca: „Powstań i świadcz o miłości i szacunku, które można wprowadzać w relacje międzyludzkie, w życie rodzinne, w dialog pomiędzy rodzicami i dziećmi, młodymi i starszymi”.
Otwarcie się „na niespodzianki Pana Boga”
Papież zachęca, by Światowy Dzień Młodzieży przeżywany na poziomie lokalnym w uroczystość Chrystusa Króla, był elementem duchowej pielgrzymki, zwieńczonej obchodami Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Zachęca do otwarcia się „na niespodzianki Pana Boga”, który chce rozświetlić Swoim światłem drogę każdego człowieka.
Otwórzmy się na słuchanie Jego głosu, także poprzez naszych braci i nasze siostry. W ten sposób będziemy pomagali sobie nawzajem wspólnie powstawać, a w tym trudnym momencie historii staniemy się prorokami nowych czasów, pełnych nadziei! – zachęca Franciszek.
37. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie. Hasłem tego wydarzenia są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).
pa/KAI/Stacja7