Obchody diecezjalnego Światowego Dnia Młodzieży już za 2 tygodnie

"Obchody lokalne mają potwierdzić to, co się dokonuje każdego dnia w wymiarze parafii, duszpasterstw i troski o młodego człowieka, o jego wiarę, ale również o rozeznawanie powołań" – powiedział przewodniczący Rady Episkopatu ds. Duszpasterstwa Młodzieży, bp Solarczyk. 21 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata obchodzić będziemy diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży.

fot. Paulina Krzyżak / Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 / Flickr

Decyzją papieża, począwszy od bieżącego roku diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży odbywać się będą nie w Niedzielę Palmową, lecz w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. W tym roku przypada ona 21 listopada. Nadzieję na to, że lokalne obchody Światowego Dnia Młodzieży pozwolą dobrze przygotować się do spotkania młodzieży całego świata w Lizbonie w 2023 r. wyraził bp Marek Solarczyk.

Obchody lokalne mają potwierdzić to, co się dokonuje każdego dnia w wymiarze parafii, duszpasterstw i troski o młodego człowieka, o jego wiarę, ale również o rozeznawanie powołań – powiedział KAI przewodniczący Rady Episkopatu ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Zdaniem bp. Solarczyka diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży są potwierdzeniem tego, że ich uczestnikom na całym świecie bliskie są wartości związane z wiarą. Zauważył też, że w orędziu, jakie z okazji tegorocznych, lokalnych obchodów przygotował Franciszek, papież zachęca do dobrego przygotowania do ŚDM w Lizbonie. Z powodu pandemii to spotkanie nieco się przesunęło ale papieżowi zależy na tym, żebyśmy byli dobrze do niego przygotowani – zaznaczył ordynariusz radomski.

Reklama
Reklama

Decyzją Stolicy Apostolskiej, począwszy od bieżącego roku Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się nie w Niedzielę Palmową, lecz w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, która w tym roku przypada 21 listopada.

„Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”

Tematem tegorocznych obchodów i zarazem orędzia, które na XXXVI ŚDM papież przygotował do młodzieży, są słowa „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” zaczerpnięte z dziejów Apostolskich (Dz 26, 16). W liście przygotowanym na tę okazję Franciszek zachęca do medytacji sceny nawrócenia św. Pawła.

Papież przypomina, że św. Paweł, nazywany „apostołem narodów” wcześniej był faryzeuszem i prześladowcą chrześcijan. Oto kolejny paradoks: Pan pokłada Swą ufność właśnie w tym, kto go prześladował. Niczym Paweł, każdy z nas może usłyszeć w głębi serca ten głos, który mówi: „ufam ci. Znam twoją historię i biorę ją w swoje ręce, wraz z tobą. Nawet jeśli często byłeś przeciwko mnie, wybieram ciebie i czynię cię moim świadkiem”. Boska logika może z najgorszego prześladowcy uczynić wielkiego świadka – przekonuje papież.

Reklama
Reklama

W swoim orędziu papież zachęca: „Powstań i świadcz o miłości i szacunku, które można wprowadzać w relacje międzyludzkie, w życie rodzinne, w dialog pomiędzy rodzicami i dziećmi, młodymi i starszymi”.

Otwarcie się „na niespodzianki Pana Boga”

Papież zachęca, by Światowy Dzień Młodzieży przeżywany na poziomie lokalnym w uroczystość Chrystusa Króla, był elementem duchowej pielgrzymki, zwieńczonej obchodami Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Zachęca do otwarcia się „na niespodzianki Pana Boga”, który chce rozświetlić Swoim światłem drogę każdego człowieka.

Otwórzmy się na słuchanie Jego głosu, także poprzez naszych braci i nasze siostry. W ten sposób będziemy pomagali sobie nawzajem wspólnie powstawać, a w tym trudnym momencie historii staniemy się prorokami nowych czasów, pełnych nadziei! – zachęca Franciszek.

Reklama

37. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie. Hasłem tego wydarzenia są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).

pa/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę