Nasze projekty

Normatywny, czyli jaki? O normach w wychowaniu

"Wszyscy chcemy wiedzieć, czym się kierować w życiu. Czy istnieją jakieś normy obiektywne, czy każdy może stanowić własne normy swojego życia?" - zastanawiał się ks. prof. Krzysztof Pawlina otwierając trzynastą już debatę z cyklu „Pro tempore. Dialog nauk”. Zapis ze spotkania już dostępny w internecie!

fot. glmediadesign/freepik.com

„Poza horyzontem normy. O normach w świecie pełnym nienormatywnych zjawisk” to temat listopadowej, trzynastej już debaty z cyklu „Pro tempore. Dialog nauk”, która odbyła się w 16 listopada 2023 na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.  

Związek norm z wychowaniem wydaje się oczywisty. To normatywny porządek określa kierunek wychowania i kształcenia człowieka. Ale jaki ma być to porządek? Czy przypadkiem nie żyjemy w świecie przenormowanym, w którym przekroczenie zasad jawi się jako konieczny wentyl bezpieczeństwa? Czy wreszcie normy moralne są obiektywne i czy są dzisiaj zagrożone? To główne zagadnienia poruszane w trakcie spotkania. 

PRZECZYTAJ: Marianna Popiełuszko – uzdrowiona przez wstawiennictwo syna. „Ksiądz Jerzy żyje i wciąż jest obecny”

Reklama

Wszyscy chcemy wiedzieć, czym się kierować w życiu. Czy istnieją jakieś normy obiektywne, czy każdy może stanowić własne normy swojego życia? Jak i czy panujemy sami nad sobą i czy wiemy jak żyć, by służyć człowiekowi wiedzą i swoim sercem? – zastanawiał się ks. prof. Krzysztof Pawlina, otwierając spotkanie.  

W dyskusji wzięli udział: dr hab. Danuta Uryga, prof. APS, dr hab. Barbara Pasamonik, prof. APS i ks. dr hab. Marek Dobrzeniecki (AKW). Debatę poprowadził o. dr Janusz Pyda OP (AKW). Po prezentacji swoich stanowisk wywiązała się dyskusja między prelegentami. Pytania mogli zadawać także zgromadzeni na sali uczestnicy.

Zapis debaty można obejrzeć poniżej:

„Pro tempore. Dialog nauk” to cykl debat interdyscyplinarnych, zapoczątkowany przed trzema laty. W ten sposób Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk wraz z Akademią Katolicką w Warszawie inicjują rozmowy na tematy ważne na dziś i na jutro. Zamysłem organizatorów popularyzacja nauki, poprzez łączenie jej z praktyką. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

Reklama

ihk, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę