Nasze projekty

Na Jasnej Górze trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia

"To czas, który ma rozpalić jeszcze większą tęsknotę za Bogiem w naszym sercu" - nazywa o. Marcin Ciechanowski okres, który bezpośrednio przygotowuje wiernych na uroczystość Narodzenia Pańskiego. Na Jasnej Górze trwają przygotowania do świąt! Od dziś odmawiana jest Nowenna do Dzieciątka Jezus.

fot. Jasna Góra News/Twitter.ocm

Wśród jasnogórskich przygotowań do Bożego Narodzenia najważniejsza jest troska o sprawy duchowe, o przygotowanie duszy na przyjście Chrystusa. Dlatego też wielu pielgrzymów korzysta ze spowiedzi świętej. Odbywa się ona w Kaplicy Pokuty i Pojednania w godzinach od 6.15 do 19.30. Paulini zachęcają, by pojednania z Bogiem nie odkładać na ostatnie przedświąteczne dni.

Od dziś także na Jasnej Górze Nowenna do Dzieciątka Jezus na zakończenie Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz.18.30. Msza św. z Nowenną do Dzieciątka Jezus transmitowana jest przez Radio Jasna Góra oraz na jasnogórskim kanale YouTube.

Reklama

CZYTAJ: Nowenna do Dzieciątka Jezus. Zaczyna się 16 grudnia

W ostatnie dni Adwentu ojcowie i bracia z Jasnej Góry uczestniczą we wspólnotowej Mszy św. roratnej o godz. 6.00. Dotychczas zakonnicy modlili się w chórze zakonnym, za klauzurą klasztoru.

Na Jasnej Górze trwają prace przygotowawcze

Od 20 lat Paulini i Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska zapraszają na Jasnogórskie Adwentowe Wieczory Organowe, by przez medytację muzyczną wejść w tajemnicę Bożego Narodzenia. W sobotę, 17 grudnia o godz.17.00 w Bazylice odbędzie się ostatni taki koncert.

Reklama

Na Jasnej Górze wciąż przybywa świątecznych dekoracji. Prace rozłożone są na etapy, bo przystrajanych miejsc w klasztorze jest wiele. M.in. ponad 8-metrowe jodły stanęły w Bazylice, także przed głównym wejściem do sanktuarium ustawiono już bożonarodzeniowe drzewko. Ta choinka zostanie udekorowana już w najbliższą środę, 21 grudnia specjalnymi ozdobami „W Solidarności z Ukrainą”. Przygotowują je dzieci biorące udział w XV Konkursie na Wieczernikową Choinkę.

Jak wyjaśnia br. Dawid Respondek, który wraz z br. Pawłem Bryzkiem przygotowuje dekoracje, prace planowane są od dawna. Podkreśla, że Boże Narodzenie to pielęgnowanie tradycji także w zewnętrznej symbolice. Cieszy się, że w dekoracjach świątecznych powracają naturalne elementy, które pozwalają kontemplować piękno świata. Drzewo, kamień, len, naturalne elementy powracają, stają się znów chętnie używane do dekoracji. Używamy zmysłów w „poruszaniu się” w świecie, więc one także są nam pomocne w przeżywaniu naszej wiary – zauważył zakonnik.

Reklama

Lada moment w jasnogórskim Wieczerniku stanie 40 świerków, które przystroją dzieci. Na ten czas wielu czeka z niecierpliwością, i ci, którzy są ciekawi jak poradziły sobie z zadaniem dzieci, i najmłodsi, jak zaprezentują się ich własnoręcznie wykonane bożonarodzeniowe ozdoby. Celem konkursu jest utrwalanie polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia i poznanie symboliki świątecznych ozdób. Już 21 grudnia, na Jasnej Górze odbędzie się losowanie drzewek i ich strojenie – to wszystko w ramach XV Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Potem podziwianie efektów pracy przedszkolaków i uczniów placówek oświatowych regionu częstochowskiego i wybór tej najpiękniejszej choinki. W jury „zasiądą” jasnogórscy pielgrzymi i internauci. Świerki to dar Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Ostatnie „szlify” nadawane są jasnogórskim szopkom. Główna „betlejemka”, stanęła na dziedzińcu, przed wejściem do Bazyliki. Tu tradycyjnie po Pasterce przeniesione zostaje Dzieciątko Jezus. Szopka ruchoma, przygotowywana głównie z myślą o dzieciach, jak zwykle znajdzie się na tzw. Fosach. Jest też żłóbek w Bazylice.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę