Nasze projekty

„Mniej śmieci, więcej pamięci”. Ekologiczna akcja na cmentarzach

Ruszyła akcja „Mniej śmieci – więcej pamięci”, która jest wspólną inicjatywą środowisk włączonych w działania ekologiczne. Akcja nie jest, wbrew pozorom, zaproszeniem do rezygnacji z tradycji, ale zaproszeniem, by do niej powrócić.

Każdego roku na śmietnikach pozostają po naszych uroczystościach tony śmieci. Plastikowe wieńce, sztuczne kwiaty, okazałe znicze. Przynosimy to z nadzieją, że posłuży dłużej niż naturalne dekoracje, ale efekt niestety często ociera się o kicz.

Alternatywą jest korzystanie z tego, co przynosi kolorowa jesień. Naturalne wianki to efekt pracy ludzkich rąk. To sztuka, która wyraża emocje, dobre intencje, talent, troskę. To nieporównywalnie piękniejszy dar niż produkowane masowo sztuczne dekoracje. Stworzenie ozdób w domu okazuje się być całkiem proste, a poświęcony czas może być okazją do wspominania bliskich i prawdziwego rodzinnego świętowania. Można też przy okazji wesprzeć lokalnych twórców.

– W parafii moich dziadków ksiądz zakazał zostawiania plastikowych kwiatów na grobach ze względu na przykazanie miłości do planety. Bunt trwał kilka tygodni. Teraz wszystko pięknie działa – komentuje akcję pani Agnieszka na jednej z Facebookowych grup. Kiedyś było trochę skromniej, przynosiliśmy na groby gałązki świerku, wkładaliśmy do wazonu kwiaty. Zapalaliśmy znicze, ale nie było ich tyle. Najważniejsza jest modlitwa, Msza święta i pamięć o zmarłych. Dzisiaj chyba kupujemy trochę za dużo – zauważa pani Helena, odwiedzająca warszawski cmentarz.

Reklama

Zaangażowane organizacje z całej Polski

Cieszymy się, że ta akcja staje się przestrzenią wspólnego działania wielu środowisk: projekt Anielskie Ogrody i Parafialny Zespół Ekologiczny w Bytnicy jako pomysłodawcy inicjatywy, Ruch Świętego Franciszka z Asyżu (REFA), Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska, czy autorka bloga Inżynier w Zielonych Okularach. Robimy krok w stronę własnego nawrócenia, gdy stawiamy ważne pytania o sens i celowość naszego działania. I do takiego kroku zapraszamy wszystkich, dla których modlitwa za zmarłych jest ważna – powiedział br. Cordian Szwarc OFM, który w ramach projektu Caritas Laudato Si włączył się w inicjatywę.

Do akcji „Mniej śmieci – więcej pamięci” zaproszone są też w sposób szczególny parafie, stowarzyszenia, fundacje, ekologiczne instytucje i wszyscy, którzy w swoich działaniach znajdą przestrzeń, by pochylić się nad dobrem naszej planety.

Dobre praktyki

O czym warto pamiętać, wybierając się w tym roku na cmentarz?

Reklama
  • segreguj śmieci – kilka tygodni przed uroczystościami sprzątamy nagrobki naszych bliskich. Zadbajmy o to, by śmieci trafiły do odpowiednich kontenerów. Warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym regionie.
  • wykorzystaj zniczodzielnie albo stwórz własną. To półki ustawione przy wejściach na cmentarze, na których odbywają się zniczowe wymiany. W wielu zniczach wystarczy zmienić wkład
  • naturalny wianek – podczas spaceru zbierz w lesie kilka długich pędów igliwia, dzikiego wina, jarzębiny, gałązek głogu czy dzikiej róży. Można wykorzystać też naturalne trawy, szyszki i kwiaty – wystarczy zwinąć wszystko w wianek czy wiązankę, by skomponować piękną i naturalną dekorację
  • znicz DIY – do słoika włóż świeczkę i wypełnij kamyczkami, kasztanami lub szyszkami. Ozdób sznurkiem i małymi gałązkami świerku
  • zrezygnuj z chemii – detergenty wykorzystywane przez nas na cmentarzu spływają do gleby i przenikają do wód gruntowych. Warto zaopatrzyć się w naturalne środki czyszczące, np. ocet, soda.
  • wybierz kwiaty lokalne, które nie są transportowane z dalekich krajów i nie wymagają użycia dużej ilości pestycydów.
  • Usiądź z rodziną w domu, zaparz herbatę, wyciągnij stare albumy, wspomnij bliskich, nie zapomnij o modlitwie.

SPRAWDŹ: Proekologiczny regał na cmentarzu w Niewieścinie

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę