Nasze projekty

Kard. Nycz: przypominamy te straszliwe momenty naszej historii, aby więcej się nie powtórzyły

Kard. Kazimierz Nycz modlił się na cmentarzu w Palmirach za ofiary II wojny światowej i niemieckich egzekucji w Puszczy Kampinoskiej.

fot. Archidiecezja Warszawska/Konferencja Episkopatu Polski Flickr

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w czwartek 14 września, odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne na Cmentarzu–Mauzoleum w Palmirach, upamiętniające 84 rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz ofiary niemieckich egzekucji w Puszczy Kampinoskiej.

Uroczystości w tym miejscu zapoczątkował 30 lat temu prymas Polski, kard. Józef Glemp, a kapitule kampinosko-bielańskiej archidiecezji warszawskiej powierzył obowiązek troski o cmentarz i przygotowanie obchodów w święto Podwyższenie Krzyża Świętego. Dla Kapituły Kampinosko-Bielańskiej jest to dzień zebrania zwyczajnego – dodaje ks. Matteo Campagnaro, proklamator kapituły.

Kard. Nycz odprawił, w asyście kanoników kapituły, uroczystą mszę świętą za poległych w czasie II wojny światowej. W homilii metropolita warszawski podkreślił jak ważna jest ta uroczystość, szczególnie dla młodego pokolenia.

Reklama

Przypominamy te straszliwe momenty naszej historii nie ku nienawiści, ale aby takie tragedie się więcej nie powtórzyły – podkreślił kard. Nycz.

Po zakończeniu mszy świętej odbyły się uroczystości państwowe, podczas których odczytano Apel Pamięci z udziałem  z udziałem wojskowej asysty honorowej. Następnie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych złożyli wieńce.

Reklama

Kard. Nycz wraz z dyrektorem parku narodowego i kanoników Kapituły Kampinosko-Bielańskiej złożył wieniec na grobie ks. Zygmunta Sajny, proboszcza w Górze Kalwarii, którego 17 września 1940 roku z grupą ok. 200 osób, wywieziono z Pawiaka i rozstrzelano w lasach w Palmirach. Po ekshumacji w 1946 roku, która ujawniła, że ks. Sajna był torturowany (m.in. miał wybite wszystkie zęby dolnej szczęki), ciało kapłana złożono we wspólnej mogile na cmentarzu na Palmirach. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie ks. Sajna znalazł się w gronie 108 polskich męczenników II wojny światowej, których Jan Paweł II włączył w poczet błogosławionych.

ZOBACZ TEŻ: Abp Jędraszewski: trzeba uwierzyć w krzyż, to znaczy przekroczyć tzw. mądrych tego świata

archwwa.pl, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę