Nasze projekty

Maturzyści pielgrzymują na Jasną Górę

Wielki Post a później okres do końca kwietnia to na Jasnej Górze czas szczególnej modlitwy maturzystów. W tym roku pielgrzymowanie młodych wyglądać będzie zupełnie inaczej. Do sanktuarium zaczęły przybywać niewielkie delegacje uczniów, a pozostali łączą się z tym miejscem duchowo. Będą modlić się o dobre zdanie egzaminów i najlepszy wybór dalszej drogi życiowej.

Fot. Fotolia

Modlitwa najważniejsza

Przyjechaliśmy w imieniu swoich kolegów i koleżanek. W tym trudnym czasie pandemii jesteśmy po to, żeby reprezentować tych, którzy nie mogą tutaj licznie przybyć. Dla nas, jako ludzi wierzących, modlitwa jest najważniejsza, na pierwszym miejscu, i chcemy Matkę Najświętszą poprosić o jak najwięcej łask i darów Ducha Świętego na ten trudny czas matur – powiedziała Angelika, tegoroczna maturzystka. Jak dodała, „ten egzamin dojrzałości to jest szczególny, najważniejszy czas, dlatego jesteśmy tutaj, aby te wszystkie nasze troski i prośby oddać na Jasnej Górze”.

Daniel, także tegoroczny maturzysta, podkreślił, że „przyjechał modlić się o światło Ducha Świętego, o rozeznanie, co dalej po maturze”. – Myślę, że Pan Bóg w tym wszystkim pomoże, jeżeli będziemy prosić przez ręce Maryi – zaznaczył.

Życiowe wybory

Reprezentacji maturzystów z diecezji kieleckiej towarzyszył w modlitwie ordynariusz bp Jan Piotrowski. Mówił młodym o wartości i konieczności mądrych życiowych wyborów, które muszą dokonywać się w wolności, bez emocji i w rozeznaniu – „tylko wtedy perspektywa życia wydaje się być szczęśliwa i obiecująca”.

Reklama

Bp Piotrowski podkreślał w kazaniu, że „młody człowiek, zwłaszcza ten cieszący się łaską wiary, musi mieć odwagę, jak młodzieniec z Ewangelii przystanąć przed Jezusem, Boskim Nauczycielem i zapytać Go: co mam czynić?”. Zauważył, że „żyjemy w świecie, gdzie jest dużo chaosu moralnego, obyczajowego i społecznego, światowi sprawcy tego bałaganu całe złą widzą przez swoje okulary i w osądach nie oszczędzają przede wszystkim Kościoła”. Zło nie zatrzymuje się przed sercem ochrzczonego człowieka i w krytyce może być coś wartościowego, ale stawiamy sobie pytanie czy nauczycielami dobra mogą być ci, co epatują złem obyczajowym, przelewającym się jak rynsztok zwłaszcza w mediach społecznościowych – zapytał kaznodzieja.

Decyzje definitywne

Ordynariusz kielecki mówił, że „nie tylko bogactwo może zamknąć człowiekowi drogę do lepszego życia, ale brak życia duchowego, pycha, zarozumiałość, pogarda do Bożych przykazań, trzyma człowieka w jeszcze gorszych kajdanach, niż to, co zewnętrzne”. Papież zachęca do decyzji definitywnych, bowiem tylko decyzje pozbawione tymczasowości, co dziś jest ulubioną zabawą świata, mogą wskazać właściwy plan na życie i jego bezpieczną drogę – podkreślił bp Piotrowski.

Z diecezji kieleckiej pielgrzymka maturzystów zorganizowana została po raz 23. W sumie uczestniczyło w nich już ponad 120 tys. młodych. Diecezja kielecka od ponad 20 lat – jako jedna z pierwszych w Polsce, organizowała pielgrzymki dla maturzystów na Jasną Górę, w których uczestniczyło już ponad sto dwadzieścia tysięcy uczniów klas maturalnych.

Reklama

Diecezjalne pielgrzymki maturzystów zainaugurowała w piątek młodzież diecezji elbląskiej. Co roku maturzyści z tej diecezji przyjeżdżali w dużej grupie na nocne czuwanie. W piątek 26 lutego dotarło niespełna 30 osób.

POLECAMY: Matura. Oddaj ją Bogu

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę