Nasze projekty

Maseczka w kapsule czasu na wieży kościoła w Polance Wielkiej

Przy okazji prac remontowo-restauracyjnych na dachu drewnianego kościoła św. Mikołaja w Polance Wielkiej koło Oświęcimia umieszczono nową kapsułę czasu. Znalazły się w niej informacje o 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, o aktualnej sytuacji w dobie pandemii, a także polska flaga i maseczka antycovidowa.

fot. ks. dr Szymon Tracz

Nową kapsułę czasu umieszczono w bani wieńczącej wieżyczkę sygnaturki na dachu kościoła 8 września, w święto Narodzenia NMP. Jak poinformował ks. dr. Szymon Tracz, konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej, kapsuła wykonana została z blachy nierdzewnej.

Do kapsuły włożono  informacje o obchodzonych w tym roku wielkich jubileuszach oraz przesłanie dla przyszłych pokoleń. Jak wyjaśnił ks. Tracz były to informacje o wykonawcach pracujących przy kościele, jak również o cenach podstawowych produktów spożywczych i pamiątkowe numizmaty, upamiętniające okrągłe jubileusze przekazane przez pochodzącego z Podbeskidzia posła Grzegorza Pudę – wiceministra funduszy i polityki regionalnej oraz specjalnie przygotowane pismo, w którym zawarto informację o projekcie unijnym realizowanym przez diecezję. Znalazła się tam także biało-czerwona flaga. Dla zobrazowania obecnej sytuacji włożono do kapsuły natomiast informacje o epidemii oraz maseczkę.

Kapsułę umieszczono w miejscu, gdzie znaleziono poprzednią, szklaną kapsułę, z 1913 roku. Kapsułę sprzed 107 lat będzie można obejrzeć na ekspozycji w kościele polańskim po zakończeniu prac remontowo-konserwatorskich. Jak mówi ks. Tracz, tego typu kapsuły czasu nie są nowością. Były one bardzo często umieszczane w wieżach kościołów i nie tylko. Najstarszą kapsułę w Polsce znaleziono w Ziębicach, w maju tego roku – tamtejsza kapsuła miała ponad 200 lat.

Reklama

W liczącej ponad 100 lat szklanej kapsule w Polance Wielkiej znajdował się list, który stał się inspiracją do napisania podobnej wiadomości do nowej kapsuły. List przedstawia osoby zaangażowane w renowację kościoła polańskiego. Oto jego treść (zachowano oryginalną pisownię).

Dzwonnicy Wierza oraz sygnaturki Wierza gruntownie odrestaurowane krzyże wyzłocone w roku 1913 w Październiku za księdza Kanonika Izydora Steczko, kolatora Teofila Odrowąż Wysockiego i Zofii z Sławńskich Wysockiej żony Jego.

Naczelnik gminy Jan Gałgan, Przewodniczący Komitetu Antoni Malec.

Reklama

Kierujący Majster restaurowaniem Wieżów Jan Kanty Lipowski rodak tutejszy. Pracujący przyniem rzemieślnicy Wądrzyk Józef, Majster kowalski reperował krzyże i robił przez cały czas przy wieżach Błażej Jarzyna, cieśla Ignacy Gaweł, cieśla Jan Bercał, stolarz, roboty rozpoczęto 1 października a ukończono 25 Października 1913.

Skomplikowana procedura remontowa w Polance Wielkiej polega m.in. na wymianie pokrycia hełmu zabytkowej wieży i przywróceniu jej pierwotnego poszycia gontowego. Inwestycja ta realizowana jest w ramach projektu unijnego.

fot. ks. dr Szymon Tracz

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę