Nasze projekty

Kościół dominikanów w Gdańsku będzie zamknięty dla wiernych

Przeor klasztoru ojców dominikanów w Gdańsku podjął we wtorek decyzję o całkowitym zamknięciu dla wiernych kościoła św. Mikołaja, znajdującego się na gdańskim Starym Mieście. Coś dzieje się z fundamentami zabytkowej świątyni i grozi ona nawet zawaleniem.

Danzig Polen

Informację podał Urząd Miejski w Gdańsku, gdzie ojcowie dominikanie zgłosili problemy zaobserwowane w gmachu świątyni. Zawiadomili również miejskiego konserwatora zabytków. Portal informuje, że od środy kościół będzie zamknięty na wiele miesięcy, może nawet i lat, aby uniemożliwić prawdopodobne zawalenie się sklepienia na wiernych. – Pojawiły się w nim spękania i szczeliny tak duże, że w niektóre z nich można włożyć połączone dłonie – czytamy w informacji Urzędu Miasta.

Informację o zamknięciu dla wiernych kościoła przekazali na Facebooku również sami ojcowie dominikanie z Gdańska. „Prosimy o modlitwę za naszą wspólnotę i szybkie rozwiązanie problemu w konstrukcji sklepienia” – napisali w ogłoszeniu.

Miejski konserwator zabytków w Gdańsku Grzegorz Sulikowski ocenia, że przyczyna pęknięć znajduje się w podłożu. –  Poza tym nie wiadomo nic. Trzeba to wszystko dokładnie zbadać i postawić diagnozę. Czy coś się dzieje z fundamentami? Jeśli tak, to jak zostały wykonane przez budowniczych? Jaką zastosować metodę, by kościół uratować? – mówi serwisowi Gdansk.pl Grzegorz Sulikowski.

Reklama

Prezydent miasta Paweł Adamowicz powołał już zespół antykryzysowy, który ma współpracować z zakonnikami i specjalistami z Politechniki Gdańskiej. Dodatkowo w trybie pilnym zwołane już zostało w Warszawie posiedzenie Rady Prowincji Dominikanów na całą Polskę.

Portal Gdansk.pl zwraca uwagę, że właśnie ten kościół jest jedyną świątynia w Śródmieściu Gdańska, która praktycznie wyszła nietknięta z pożogi II wojny światowej. Zachowało się wszystko – łącznie z barokowym wyposażeniem.

Kościół św. Mikołaja w Gdańsku to jedna z najstarszych świątyń w tym mieście, powstała pod koniec XII w. Początkowo był tu tylko mały kościółek, w 1227 r. przekazany przez księcia Świętopełka św. Jackowi i dominikanom. Budowa obecnego kościoła rozpoczęła się w 1348 r.

Reklama

Nie wiadomo jeszcze czy i gdzie gdańscy ojcowie dominikanie będą teraz sprawować Msze św. i głosić kazania, być może więcej na ten temat powiedzą w środę 31 października podczas konferencji prasowej. Wierni, dla których to ważny kościół już deklarują na Facebooku gotowość przeprowadzenia zbiórki na potrzebne prace remontowe.

ad/Stacja7

 

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę