Nasze projekty

Znad morza na Jasną Górę. Gdyńska pielgrzymka wyruszyła w drogę do Częstochowy

Mszę św. na rozpoczęcie prawie 600-kilometrowej wędrówki sprawował w środę, 26 lipca w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni bp Wiesław Szlachetka. "Pielgrzymka to przekaz wiary tym, którzy jej nie mają, a umocnienie wiary u tych, którzy są słabi" - mówił w czasie homilii.

fot. Gdyńska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę/facebook.com

Na Eucharystii zgromadzili się nie tylko wyruszający w drogę pielgrzymi, ale także ich rodziny, parafianie i mieszkańcy. W liturgii uczestniczyła również Katarzyna Gruszecka-Spychała, zastępca prezydenta miasta Gdyni. Ksiądz prałat Jacek Bramorski, proboszcz parafii, przypomniał, że gdyński kościół jest od wielu lat miejscem, z którego pielgrzymi ruszają w drogę.

Ks. kanonik Krzysztof Czaja, kierownik gdyńskiej pielgrzymki, przypomniał, że pątnicy niosą w sercach własne i powierzone im intencje. Wędrując, będziesz modlił się w swoich intencjach, ale też tych, które przekazali ci inni. Jesteś ich wysłannikiem, tym, któremu powierzyli swoje sprawy. Cała nasza pielgrzymka w tym roku będzie miała hasło: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. To Kościół, który tworzymy, który jest domem. Niech ten Kościół będzie przepełniony wiarą, która go buduje – mówił. Wspomniał też postać śp. ks. Marka Wendego, zmarłego niedawno wieloletniego kierownika gdyńskiej pielgrzymki.

ZOBACZ: „Kaszubski ekspres”. Najdłuższa piesza pielgrzymka już w drodze na Jasną Górę

Reklama

W homilii bp Szlachetka nawiązał do fragmentu z Księgi Wyjścia. Dzisiaj rozpoczynamy 38. Gdyńską Pielgrzymkę na Jasną Górę. W odniesieniu do tego wydarzenia bardzo ważne jest dzisiejsze pierwsze czytanie. Opowiada ono o kolejnym, trzecim już etapie wędrówki Izraelitów z ziemi egipskiej do Kanaanu, do Ziemi Obiecanej. Izraelici, będący w drodze pod wodzą Mojżesza, nazwani są „zgromadzeniem”. To hebrajskie słowo „eda” oznacza zorganizowane zgromadzenie, mające określony cel. Tym celem jest ziemia zbawienia. Ale osiągnięcie tego celu, w odczuciu tego ludu, wydawało się zbyt odległe. Bo droga była trudna, niewygodna, męcząca. A ponadto zaczął pojawiać się niepokój o codzienny byt, o chleb. Z tego powodu lud chciał tylko dla bytu doczesnego porzucić wolność i Boże obietnice. Ta droga ludu Bożego Starego Przymierza, wiodąca z niewoli przez pustynię do Ziemi Obiecanej, jest obrazem zbawienia ofiarowanego nam w Jezusie Chrystusie, które jest owocem nowego przymierza, już nie na górze Synaj, ale Golgocie. Oto Bóg w zbawczym dziele swojego Syna wyzwala nas z niewoli, tym razem z niewoli grzechu i śmierci – mówił hierarcha.

„Pielgrzymka to świadectwo wiary”

Wyruszającym w drogę przypomniał, że pielgrzymka jest obrazem ludu Bożego w drodze. To szczególne zgromadzenie, gdyż ma wyjątkowy udział w zbawczych darach. Przyjmujmy te dary obficie przez medytowanie słowa Bożego i zamienianie go w czyn, przez udział w sakramentach, które są widzialnymi znakami łaski Bożej, zyskujmy zbawcze dary przez miłość bliźniego i przez systematyczną modlitwę. Pielgrzymka to także katecheza, czyli poglądowe głoszenie światu zbawienia. To świadectwo wiary. Przekaz wiary tym, którzy jej nie mają, a umocnienie wiary u tych, którzy są słabi – zaznaczył.

ZOBACZ TEŻ: 400-letni kościół i relikwie św. Benedykta spłonęły w pożarze na Sycylii. „Niewiele pozostało”

Reklama

Przypomniał również, że pielgrzymi budują Kościół. Dzieje się to przez wasze otwarcie się na Boże dary oraz wasze świadectwo wiary. Niech Kościół wzrasta w liczbę tych, którzy dostępują zbawienia. Tylko w Jezusie są nasze zbawienie i nasza wieczna przyszłość, za którą tęskni serce każdego człowieka, nawet to serce, które w Boga nie wierzy. Bo każde serce pragnie być szczęśliwe – zakończył kaznodzieja.

Po błogosławieństwie kilkudziesięciu pielgrzymów, hierarcha, duchowni i wiceprezydent Gdyni wyruszyli na trasę pielgrzymki. Celem pierwszego dnia wędrówki liczącej 28 km było Żukowo.

Gdyńscy pątnicy w drodze spędzą 18 dni, przemierzając średnio 30 km dziennie. Na Jasną Górę dotrą wraz z Pielgrzymką Kaszubską i Gdańską 12 sierpnia.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę