Nasze projekty

Są nowi księża w Gdańsku i Płocku. „Kapłaństwo nie może być zepsute grzechem”

Od soboty archidiecezja gdańska ma pięciu nowych księży. Tego dnia o trzech powiększyło się również grono kapłanów diecezji płockiej.

fot. Archidiecezja Gdańska @ArchiGdansk/Twitter

Święceń kapłańskich udzielił pięciu diakonom w archikatedrze oliwskiej abp Tadeusz Wojda. W homilii podkreślił znaczenie Eucharystii, która buduje jedność. Ona jest źródłem jedności, bo gromadzi nas razem i wokół Jezusa Chrystusa. Z Chrystusem eucharystycznym ta jedność się umacnia, pogłębia i doskonali – mówił hierarcha.

Abp Wojda wyjaśnił, że do istoty kapłaństwa należy dawać siebie innym. Kapłan, który wypowiada słowa konsekracji, musi być świadomy, że uobecniając Chrystusa, musi być jak On. Musi być napełniony świętością, musi zachować wewnętrzną czystość, musi być przemieniony modlitwą, adoracją Najświętszego sakramentu, uświęcony codziennym trudem i zmęczeniem. Jego kapłaństwo musi pachnieć świętością, aby mogło przyciągać i karmić – podkreślił abp Wojda.

Jednocześnie zwrócił uwagę na pojawiające się niebezpieczeństwa. Kapłaństwo nie może być zepsute grzechem, ani wydawać nieprzyjemnego zapachu niewierności Bogu, braku wiary, grzeszności, egoizmu. Takie kapłaństwo odpycha zamiast przyciągać! Wierni nie będą się nim karmić – ostrzegał arcybiskup.

Nowi księża w Płocku

Trzech księży wyświęcił w bazylice katedralnej w Płocku bp Szymon Stułkowski, po raz pierwszy jako biskup płocki. W homilii zaznaczył, że gdy ktoś zapyta księży: „Jakim prawem to czynisz?” (Mk 11,28), a więc jakim prawem głoszą słowo Boże, mówią o błogosławieństwie, odpuszczają grzechy – mogą udzielić tylko jednej odpowiedzi: że Jezus Chrystus czyni to przez nich.

Niech Boża mądrość stanie się waszą mądrością, ale to jego mocą będziecie czynić różne rzeczy. Nam kapłanom, biskupom nie wolno o tym zapomnieć – podkreślił bp Stułkowski.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę