Nasze projekty

Kard. Dziwisz: każda istota ludzka ma prawo do życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci

"To nie jest tylko sprawa religii i wiary. To jest sprawa fundamentów człowieczeństwa" – mówił kard. Stanisław Dziwisz w święto Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

fot. Archidiecezja Krakowska/Flickr

Na początku mszy św. kardynał powiedział, że Łagiewniki są szczególnym miejscem, ponieważ tutaj Jezus przemawiał do św. Siostry Faustyny i przekazał orędzie dla całego świata. Podkreślił, że apostołem miłosierdzia był także św. Jan Paweł II. Potrzebujemy miłosierdzia i świat, zwłaszcza w tym okresie niepokojów i wojen, potrzebuje Bożego miłosierdzia – zauważył. Przybyliśmy do tego miejsca miłosierdzia i prosimy o pokój i pojednanie na całym świecie, w naszej ojczyźnie, rodzinach i sumieniach – dodał.

W homilii kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że pierwszym darem Zmartwychwstałego jest pokój, który jest owocem pojednania Boga z człowiekiem. Kolejnym jest radość, ponieważ w Chrystusie można odnaleźć odpowiedź na smutki, lęki, obawy, bóle i strapienia. Poza darami uczniowie otrzymali jednak misję. Każdy uczeń zmartwychwstałego Jezusa zostaje posłany. Zagubionemu, zalęknionemu, zamkniętemu w sobie światu mamy nieść pokój i radość. Kościół w sposób szczególny niesie człowiekowi pokój i radość, gdy głosi mu Dobrą Nowinę o kochającym go i miłosiernym Bogu – zauważył.

PRZECZYTAJ: Kard. Nycz: człowiek czasami stawia samego siebie w miejscu Boga

Reklama

Doświadczenie św. Tomasza pomaga przeżywać wiarę, która jest przede wszystkim przyjęciem tego, co Bóg objawił o sobie i o człowieku. Wiara jest przyjęciem objawionej prawdy, do odkrycia której o własnych siłach nie jest zdolny ludzki umysł. Ale wiara jest także zawierzeniem się Bogu, powierzeniem Mu naszego losu, naszej przyszłości, najgłębszych marzeń i nadziei ludzkiego serca. To najważniejsza postawa, nadająca ostateczny sens wszystkiemu – mówił metropolita krakowski senior.

Stwierdził, że takie mistyczne doświadczenie miała prosta, pokorna św. Siostra Faustyna. W miłosierdziu Boga dostrzegała ona szansę na ocalenie świata i człowieka. Św. Jan Paweł II mówił w 2002 r., że dzisiejszy świat bardzo potrzebuje Bożego miłosierdzia.

Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że już trzeci rok trwa tragedia wojny tuż za granicą Polski. Nie widać końca tego dramatu, podobnie jak innych konfliktów zbrojnych. Należy dziękować za wolną Polskę, która pięć lat temu wyzwoliła się z zakłamanej ideologii i systemu komunistycznego. Daru wolności i pokoju musimy strzec. Musimy ten dar umacniać. Za dużo w naszej ojczyźnie sporów i walk, za dużo wzajemnych uprzedzeń i niechęci, za dużo złych słów i emocji. To nie są owoce Ducha – podkreślił kardynał. Przyznał, że z niepokojem są odbierane próby szerokiego otwarcia dostępu do aborcji na życzenie. Każdy człowiek, każda ludzka istota ma prawo do życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. To nie jest tylko sprawa religii i wiary. To jest sprawa fundamentów człowieczeństwa. Ojciec Święty mówił: „Nie ma i nie będzie miał przyszłości naród, który pozbawia życia najmniejszych i najbardziej bezbronnych!” – podkreślił.

Reklama

ZOBACZ: Noworodek w oknie życia w Nowym Sączu. Chłopczyk miał kilka godzin

Zachęcił, by powierzyć Bogu bogatemu w miłosierdzie wszystkie sprawy osobiste, rodzinne i społeczne. Należy dziękować za wolną Polskę, która 35 lat temu wyzwoliła się z zakłamanej ideologii i systemu komunistycznego. Prośmy o dar „wyobraźni miłosierdzia” i gotowość stawania się apostołami miłosierdzia wszędzie tam, gdzie możemy czynić dobro, pocieszać bliźnich, ulżyć ich doli, pokrzepić ich serca. Niech w tym dziele wspomaga nas orędownictwo wielkich apostołów Bożego Miłosierdzia – świętej Siostry Faustyny i świętego Papieża Jana Pawła II – dodał.

Na zakończenie kard. Stanisław Dziwisz podziękował kustoszowi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. Zbigniewowi Bielasowi i jego współpracownikom. Każdy przychodzi z jakąś intencją do tego źródła miłosierdzia. Obudźmy w sobie jeszcze intencję, prosząc Boże miłosierdzie o powołania kapłańskie i zakonne – poprosił i pomodlił się z zebranymi w tej intencji.

Reklama

Podczas mszy św. o godzinie 16:00 miało miejsce przekazanie relikwii bł. Rodziny Ulmów przedstawicielom Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej. 7 kwietnia o 18:00 w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach odbyło uroczyste wprowadzenie relikwii i Msza św. pod przewodnictwem bp. Janusza Mastalskiego.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w łagiewnickim sanktuarium podczas Mszy św. o 10:00, wybrzmiały słowa aktu zawierzenia życia nienarodzonych dzieci Bożemu Miłosierdziu. Akt można podpisać osobiście w święto Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach lub do końca trwania peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów tutaj. Inicjatorem wydarzenia jest abp Marek Jędraszewski.

KAI, kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę