Nasze projekty

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II ewangelizował świat słowem i postawą

"Jan Paweł II nie ukrywał swego cierpienia i słabości, i w ten sposób pomagał ludziom starszym, chorym i niepełnosprawnym, by nie tracili nadziei" - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w Sanktuarium Krzyża Świętego w Neuburg an der Donau, gdzie przebywa na zaproszenie Polskiej Misji Katolickiej. 

Fot. Archidiecezja Krakowska/Flickr

Przywożę wam dar modlitwy z Krakowa. Do tego naszego miasta, rozsławionego w świecie przez papieża Jana Pawła II, przyjeżdża wielu turystów, podziwiając architekturę, kulturę i zabytki podwawelskiego grodu. Ale przybywa także wielu pielgrzymów, nawiedzających zwłaszcza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz położone w sąsiedztwie Sanktuarium św. Jana Pawła II – mówił kard. Dziwisz, podkreślając, że miejsca te, w szczególny sposób związane z dziedzictwem papieża Polaka, wpisały się w duchowy pejzaż Polski i świata.

Jan Paweł II ewangelizował świat słowem i postawą – przekonywał wieloletni sekretarz osobisty świętego papieża. Jak dodał, chciał on być blisko ludzi, ich spraw. Chciał, aby wszyscy – aby także całe narody z ich kulturą i tożsamością – zajmowały należne im miejsce w jego pasterskim sercu – podkreślał.

Przywołując obchodzoną w październiku 45. rocznicę wyboru Jana Pawła II, kard. Dziwisz stwierdził, że polski papież pochodził z kraju rządzonego wtedy przez ludzi kierujących się wizją człowieka radykalnie odmienną od wizji zapisanej w Ewangelii, „stał się pasterzem całego Kościoła i duchowym przywódcą świata”.

Reklama

ZOBACZ: Wkrótce zmiany w polskim Kościele. Kto stanie na czele Konferencji Episkopatu Polski?

„Jan Paweł II ewangelizował przede wszystkim swoją świętością”

Hierarcha zaznaczył, że św. Jan Paweł II „chciał być wszystkim dla wszystkich” i dlatego, gdy odchodził do wieczności, żegnał go cały świat, a dzisiaj do jego grobu pielgrzymują ludzie, by powierzać mu swoje sprawy.

Jak przypomniał kardynał, papież ewangelizował także przez swoje cierpienie i umieranie. Doświadczył wiele cierpienia w swoim życiu, już od młodości, a szczególnie na ostatnim etapie swego życia i służby – wspominał, dodając, że Jan Paweł II nie ukrywał swego cierpienia i słabości, i w ten sposób pomagał ludziom starszym, chorym i niepełnosprawnym, by nie tracili nadziei, by „byli świadomi swojej godności i niepodważalnej wartości każdego człowieka, która nie zależy od jego fizycznej czy psychicznej sprawności, od tego czy jest produktywny, czy też wymaga troski i opieki od innych”.

Reklama

Podsumowując, kard. Dziwisz zaznaczył, że Jan Paweł II ewangelizował przede wszystkim swoją świętością, która „zajaśniała, gdy księga jego życia została zamknięta”.

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę