Jak Polacy pomagają w święta?
Wybraliśmy akcje, które od lat w okresie Bożego Narodzenia łączą ze sobą potrzebujących oraz tych, którzy chcą pomagać. A może to zrobić każdy, na różne sposoby.
W okresie świątecznym Polacy chętnie angażują się w różne inicjatywy wspierające najbardziej potrzebujących – zarówno całe rodziny, ale też osoby samotne. Z roku na rok wzrasta nie tylko liczba akcji świątecznych, ale też skala pomocy udzielana za ich pośrednictwem. To niewątpliwie dobry moment, aby pomyśleć o innych i wywołać uśmiech na ich twarzy. Dla wielu z nas święta Bożego Narodzenia kojarzą się z radością i spotkaniami w gronie najbliższych, ale nie będą takie w każdym domu. Mogą być jednak lepsze, dzięki organizowanym w tym czasie inicjatywom.
Świeca, która stała się symbolem wigilii
W tym roku na wielu polskich stołach ponownie zapłoną świece Caritas. To już symbol polskich wigilii. Ale to też nadzieja na lepszy los dla tysięcy dzieci z potrzebujących rodzin. Od 30 lat świece są rozprowadzane w parafiach w okresie adwentu, a pieniądze z ich sprzedaży wspierają akcję “Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Środki zebrane podczas sprzedaży świec są później przeznaczone na wakacyjny wypoczynek, posiłki, stypendia oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu.
W tym roku Caritas przygotował 1,5 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Ponadto w tym roku 10 groszy, uzyskanych dzięki każdej z wigilijnych świec rozprowadzanych w parafiach, zostanie przeznaczone na dożywianie dzieci z krajów globalnego południa.
Więcej o akcji: wigilijnedzielo.caritas.pl.
Wigilia Caritas
Ponadto od sześciu lat Caritas organizuje w kilkudziesięciu miastach w Polsce wigilię dla osób ubogich, bezdomnych i samotnych, aby mogły spędzić ten czas razem, przy wspólnym stole.
Przeczytaj również
W zeszłym roku w akcji “Wigilia Caritas” uczestniczyło 85 polskich miast, natomiast w organizację wieczerzy wigilijnej oraz pakowanie i rozdawanie upominków świątecznych zaangażowało się ponad 2 tysiące wolontariuszy.
Więcej o akcji: caritas.pl/projekty/wigilia-caritas.
Szlachetna Paczka
Kasia i Kuba próbują łączyć pracę z wychowaniem dwójki dzieci – trzyletniej Neli i rocznego Olka. Nie jest to jednak proste. Ich synek przyszedł na świat w piątym miesiącu ciąży, ważąc zaledwie pół kilograma, a lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Ale chłopczyk żyje, choć wymaga częstych wizyt w szpitalach, ponieważ każda infekcja jest dla niego ogromnym zagrożeniem. To jedna z rodzin, którym pomoże Szlachetna Paczka, ale takich historii jest wiele.
Każda historia, którą możemy przeczytać na stronie internetowej Szlachetnej Paczki, jest inna. Niektórzy od lat żyją w biedzie, ale są też osoby czy rodziny, które dobrze sobie radziły dopóki nie dotknęła ich choroba, utrata pracy lub inne trudne wydarzenie, przekreślające dotychczasowe życie.
Od ponad 20 lat dzięki Szlachetnej Paczce wsparcie w okresie świątecznym otrzymuje kilkanaście tysięcy rodzin z całej Polski, a inicjatywę wspierają znani aktorzy, sportowcy oraz piosenkarze.
W zeszłym roku pomoc Szlachetnej Paczki trafiła do 15,5 tys. rodzin, a łączna wartość wsparcia wyniosła prawie 60 milionów złotych.
Więcej o akcji: www.szlachetnapaczka.pl.
Święta z ubogimi
Ponownie do wspólnego stołu zaprosi ubogich Wspólnota Sant’Egidio, która przygotuje 25 grudnia bożonarodzeniowy obiad w jednym z kościołów w Warszawie.
Organizatorzy spodziewają się około 450 gości i cały czas poszukują wolontariuszy, a pomóc można w różny sposób – przygotować coś na wspólne świętowanie, zaangażować się w pomoc w czasie samego wydarzenia lub wesprzeć tę inicjatywę finansowo.
Więcej o akcji: www.santegidio.pl/swieta-z-ubogimi.
Paczuszka dla Maluszka
Fundacja Małych Stópek od 10 lat zaprasza do wsparcia najmłodszych w ramach akcji “Paczuszka dla Maluszka”, którą można zorganizować nawet we własnym domu! Co roku w szkołach, parafiach czy zakładach pracy zbierane są artykuły higieniczne takie jak: proszki i płyny do prania, kremy, szampony, oliwki, pieluchy, mydła, które następnie trafiają do domów dziecka, domów małego dziecka, domów samotnej matki oraz hospicjów.
Tylko w zeszłym roku zebrano artykuły o wartości 13 milionów złotych.
Produkty są zbierane pod specjalnymi choinkami w całej Polsce. Specjalnymi również dlatego, że od początku symbolem akcji jest “paczuszkowa”, niebieska bombka, którą można zabrać z choinki w miejscach organizowania akcji.
Więcej o akcji: paczuszkadlamaluszka.pl.
Podaruj Wigilię
Mimo że święta Bożego Narodzenia kojarzą się z radością, gwarem rozmów z rodziną, to nie wszędzie tak jest. W niektórych mieszkaniach zapanuje cisza. Jest wielu seniorów, których nikt nie odwiedzi, ale to nie musi tak wyglądać.
“Podaruj Wigilię” to akcja organizowana przez Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, dzięki której do stołów wigilijnych zasiądzie wspólnie 700 osób z 12 miast w całej Polsce. Jak ją wesprzeć? Koszt posiłku wigilijnego, upominku oraz transportu dla jednego seniora to 100 zł. Inicjatywę można wesprzeć dowolną kwotą za pośrednictwem strony internetowej stowarzyszenia. Nie każda osoba będzie mogła dotrzeć na takie spotkanie, dlatego stowarzyszenie zbiera również pieniądze na zorganizowanie świątecznych wizyt u tych starszych osób.
Wesprzyj akcję: www.podarujwigilie.pl.
Świąteczna Zbiórka Żywności
300 ton żywności zebrano podczas listopadowej zbiórki żywności, którą zorganizowały Banki Żywności. Polacy przekazywali produkty spożywcze potrzebującym w ponad 2 tysiącach sklepów w całym kraju. Około 1,8 miliona osób żyje w Polsce w skrajnym ubóstwie, dlatego ta zbiórka będzie wielkim świątecznym prezentem dla tysięcy rodzin.
Do 26 grudnia prowadzona jest zbiórka online, dzięki której można wesprzeć dowolną kwotą Świąteczną Zbiórkę Żywności. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na zakup produktów spożywczych dla osób w trudnej sytuacji.
Wesprzyj akcję: zbiorkazywnosci.pl.
Mikołajkowy Blok Reklamowy
4,5 miliona widzów obejrzało Mikołajkowy Blok Reklamowy wyemitowany 6 grudnia w telewizji Polsat. W ten sposób zebrano 2,2 milionów złotych na wsparcie podopiecznych Fundacji Polsat. To rekordowa kwota, jaką zgromadzono w ramach tej akcji na przestrzeni 20 lat oraz o pół miliona większa niż w roku poprzednim.