Nasze projekty

Dziś pogrzeb prof. Władysława Bartoszewskiego

Dziś w południe rozpoczną się uroczystości pogrzebowe prof. Władysława Bartoszewskiego o charakterze państwowym. Prof. Bartoszewski zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Rozpoczynającej się w południe Mszy św. w katedrze św. Jana Chrzciciela na warszawskiej Starówce będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a kazanie wygłosi bp Grzegorz Ryś z Krakowa. Uroczystości na Cmentarzu Wojskowym rozpoczną się ok. godz. 14.15.

 

Prof. Władysław Bartoszewski był wybitnym historykiem, działaczem katolickim, wychowawcą, politykiem, orędownikiem pojednania polsko-niemieckiego. Był więźniem obozu w Auschwitz-Birkenau, walczył w Postaniu Warszawskim, był więźniem politycznym w PRL, jednym z najbardziej zasłużonych przedstawicieli ruchu „Znak”. Był także wieloletni członek zarządu Fundacji na rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, należącej do Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

W 1966 roku został odznaczony medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów świata" przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Był honorowym obywatelem państwa Izrael, w 1995 roku otrzymał Order Orła Białego.

Był autorem ponad 40 książek i blisko 1,5 tys. artykułów, głównie o powstaniu warszawskim, stosunkach polsko-żydowskich i polsko-niemieckich. Do najbardziej znanych jego książek należą: "Ten jest z Ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939-1945", "1859 dni Warszawy", i „Warto być przyzwoitym”.

Władysław Bartoszewski zmarł zmarł 24 kwietnia, w szpitalu MSWiA w Warszawie. Miał 93 lata.

Reklama

awo, tk / Warszawa

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę