Nasze projekty

„Bóg jest pocieszeniem dla żyjących w strachu przed pandemią”

Dla wszystkich, którzy od dziesięciu miesięcy żyją w strachu przed pandemią, Bóg jawi się jako źródło pocieszenia – piszą biskupi Kościoła greckokatolickiego w Polsce w liście pasterskim na Boże Narodzenie. List jest odczytywany dzisiaj – w drugim dniu świąt we wszystkich cerkwiach w Polsce.

Pasterze Kościoła greckokatolickiego zaznaczają, że narodziny Jezusa upamiętniamy nie tylko w Boże Narodzenie. Dzieje się to – wskazują – w każdą niedzielę w sakramencie Eucharystii.

„Odwieczny Bóg jest wcielony, przychodzi w ciele, aby zbawić wszystkich. Teraz, w styczniu 2021 roku, dla wszystkich, którzy od dziesięciu miesięcy żyją w strachu przed pandemią i często beznadziejnością, jawi się jako źródło pocieszenia, pocieszenia zdolnego do ożywienia nadziei i woli życia” – piszą biskupi.

Wskazują również na Maryję jako pocieszycielkę w strapieniach nie tylko fizycznych, ale i duchowych.

Reklama

Duchowni greckokatoliccy przyznają, że w tym roku słowa proroctwa Izajasza o „żyjących w cieniu śmierci” zabrzmią szczególnie realistycznie. „Ale śpiewamy je jako chrześcijanie, z wiarą w zdobywcę śmierci, który urodził się w żłóbku w Betlejem w Judei: „Ponad tymi, którzy żyją w cieniu śmierci, świeciło światło: bo Bóg jest z nami”. Życzymy wszystkim tego światła, zdolnego rozproszyć mrok strachu i beznadziejności” – napisali.

Hierarchowie nie kryją też radości z wiadomości ogłoszonej 25 listopada we wspomnienie św. męczennika Jozafata o utworzeniu nowej diecezji greckokatolickiej. „Rozpoczyna się nowy etap rozwoju Kościoła” – zwracają uwagę.

List podpisali: metropolita przemysko-warszawski arcybiskup Eugeniusz Popowicz, biskup wrocławsko-koszaliński Włodzimierz Juszczak, arcybiskup senior Jan Martyniak oraz biskup nominat Arkadiusz Trochanowski – przyszły ordynariusz nowo utworzonej diecezji olsztyńsko-gdańskiej.

Reklama

Różnica wynikająca z kalendarza

Boże Narodzenie w Kościele greckokatolickim przypada 7 stycznia. Różnica wynika z tego, że w liturgii posługują się oni, podobnie jak prawosławni, kalendarzem juliańskim. Świętowanie trwa trzy dni. Pierwszego wspomina się przyjście Jezusa na świat. W drugim dniu obchodzona jest uroczystość Świętej Bogurodzicy, a w trzecim św. Szczepana.

Kościół greckokatolicki w Polsce tworzy metropolia przemysko-warszawska. W jej skład wchodzą trzy diecezje: archieparchia (archidiecezja) przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz oraz eparchie (diecezje): wrocławsko-koszalińska, której ordynariuszem jest bp Włodzimierz Juszczak i utworzona 25 listopada ub.r. eparchia olsztyńsko-gdańska, w której rządy 23 stycznia obejmie biskup-nominat Arkadiusz Trochanowski. Obecnie administratorem tej diecezji jest abp Popowicz.

Kościół greckokatolicki pozostaje w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

Reklama

SPRAWDŹ: Jak wygląda grekokatolicka wigilia?

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę