fot. MAZUR/CATHOLICCHURCH.ORG/domena publiczna

Jako siedmiolatek Joseph Ratzinger napisał list do Dzieciątka Jezus. Poprosił w nim o zielony ornat

W wieku siedmiu lat Joseph Ratzinger, przyszły papież Benedykt XVI, napisał list do Dzieciątka Jezus. Poprosił w nim o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa.

Reklama

List, wraz z innymi rodzinnymi pamiątkami, przechowywała w Marktl am Inn w Bawarii stara siostra papieża seniora Maria, która zmarła w 1991 roku. Niezwykłe znalezisko odkryto w 2012 w czasie odnawiania tego budynku, obecnie zmienionego w muzeum.

Co napisał w liście przyszły papież?

W tym miejscu jest też wystawiony list, zapisany starannym pismem kaligraficznym, zwanym Sütterlin, dziś już nieużywanym i nieco trudnym do odczytania nawet dla rodowitych Niemców. Siedmiolatek tak oto zwracał się do Pana:

Kochane Dzieciątko Jezus, wkrótce zstąpisz na ziemię. Chcesz przynieść dzieciom radość. Także mnie przyniesiesz radość. Chciałbym dostać Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zawsze chcę być dobry. Serdecznie Cię pozdrawiam, Joseph Ratzinger„.

Reklama
Reklama

Volks-Schott, czyli mszał ludowy, był popularnym w tamtym czasie w Niemczech modlitewnikiem z tekstami równolegle po łacinie i niemiecku.

W dzieciństwie bracia „odprawiali msze”

W wywiadzie, udzielonym włoskiej dziennikarce Angeli Ambrogetti w 2011 roku, młodszy brat przyszłego papieża, zmarły w lipcu 2020 roku ks. Georg Ratzinger wspominał, że gdy byli mali, razem z Josephem bawili się i robili różne rzeczy.

Obaj wspólnie urządzaliśmy szopkę a do naszych najczęstszych zabaw należały te duchowe, które nazywaliśmy «zabawą w proboszcza» i robiliśmy to tylko we dwóch, bez siostry – wspominał. “Odprawiali” też mszę w ornatach uszytych przez krawcową ich matki tylko dla nich, przy czym na przemian byli księdzem i ministrantem.

Reklama
Reklama

Od najmłodszych lat żywiliśmy miłość do liturgii i trwało to nadal w seminarium – powiedział ks. Georg, który wraz ze starszym bratem przyjął święcenia kapłańskie 29 czerwca 1951, w uroczystość św. Piotra i Pawła.

Po latach Benedykt XVI „roześmiał się z listu”

Osobisty sekretarz Benedykta XVI abp Georg Gänswein wspominał potem, że gdy kilka lat temu opowiedział o tym odkryciu papieżowi seniorowi, “bardzo się z tego ucieszył i roześmiał się z treści listu”.

Oprócz tej prośby Josepha zachowały się też podobne listy 10-letniego wówczas Georga i 13-letniej siostry Marii. On prosił Pana Jezusa o biały ornat, ona o książkę z obrazkami.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę