Nasze projekty

Apel Zespołu KEP o trzeźwość w sierpniu. „W duchu odpowiedzialności za swoje życie, życie bliskich”

„Zachęcamy, aby ci, którzy mogą umiarkowanie korzystać z napojów alkoholowych, dobrowolnie z tego zrezygnowali i w ten sposób stali się szczególnymi świadkami Chrystusowej wolności” - podkreślono w Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

FOT. ANGEL/CATHOPIC.COM

Tradycyjny apel o podjęcie w sierpniu – w imię racji religijnych, moralnych i patriotycznych – dobrowolnej abstynencji skierował do Polaków Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Sierpień od lat obchodzony jest w Kościele w Polsce jako miesiąc abstynencji.

„Prosimy sprawujących władzę państwową i samorządową, aby autentycznie przejęli się losem Polaków dotkniętych i zagrożonych plagą pijaństwa i alkoholizmu” – czytamy w apelu podpisanym przez przewodniczącego Zespołu, bp. Tadeusza Bronakowskiego.

W dokumencie zaznaczono, że apel o rezygnację z używania alkoholu w sierpniu jest zachętą, a nie nakazem. „Zachętą, aby ci, którzy mogą umiarkowanie korzystać z napojów alkoholowych, dobrowolnie z tego zrezygnowali i w ten sposób stali się szczególnymi świadkami Chrystusowej wolności” – podkreślono.

Reklama

„Dobrowolny post od alkoholu to piękne świadectwo”

Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zaznacza, że „dobrowolny post od alkoholu podejmowany z motywów religijnych pomaga w rozwoju duchowym i w zjednoczeniu z Chrystusem, który jest jedynym Dawcą prawdziwej wolności”. Dodaje, że „jest to też piękne świadectwo w społeczeństwie, które ma poważne problemy z praktykowaniem cnoty trzeźwości. To świadectwo jest konieczne, aby skutecznie przeciwdziałać ogromnemu cierpieniu milionów ludzi w naszej Ojczyźnie”.

Jak czytamy w dokumencie, w sierpniu – miesiącu abstynencji, w polskich diecezjach, w różnych ośrodkach i wspólnotach, organizowane są takie wydarzenia jak: pielgrzymki w intencji trzeźwości narodu, rekolekcje, sympozja, zabawy, spotkania i pikniki bezalkoholowe. „Wiele osób składa podczas nich świadectwa nawrócenia, uzdrowienia z nałogu, ale także świadectwa podkreślające, jak piękny i owocny jest dar dobrowolnej abstynencji od alkoholu” – czytamy w Apelu.

„Prośbę o dar dobrowolnej abstynencji w sierpniu kierujemy przede wszystkim do wierzących, aby w duchu odpowiedzialności za swoje życie, życie bliskich i wszystkich, których Bóg stawia na ich drodze, podjęli post w intencji trzeźwości narodu” – piszą członkowie Zespołu.

Reklama

„Prosimy wszystkich liderów życia społecznego, duchownych i świeckich, o zaangażowanie się w dzieło troski o trzeźwość narodu. To w dużej mierze od waszych postaw i decyzji oraz wzoru życia zależy, czy nasz naród będzie prawdziwie wolny wewnętrznie” – czytamy w Apelu Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Jakie zadania ma Zespół ds. Trzeźwości i Osób Uzależnionych?

Wśród zadań Zespołu ds. Trzeźwości i Osób Uzależnionych jest m.in. koordynowanie prac diecezjalnych duszpasterzy trzeźwości i zakonnych referentów trzeźwości, przygotowywanie materiałów duszpasterskich i inicjowanie wydarzeń w ramach Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu oraz Sierpnia – miesiąca abstynencji.

Zespół organizuje także coroczną ogólnopolską pielgrzymkę na Jasna Górę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej narodu, współpracuje z ośrodkami naukowymi i społecznymi, opracowuje i wydaje materiały duszpasterskie poświęcone trzeźwości

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę