Nasze projekty

78 lat temu figura Chrystusa powróciła przed bazylikę św. Krzyża w Warszawie

Dokładnie 78 lat temu, 19 lipca 1945 roku figura Chrystusa dźwigającego krzyż została ponownie poświęcona i powróciła przed kościół Świętego Krzyża w Warszawie. Odnowiono ją po tym, jak runęła w czasie powstańczych walk.

fot. Lee Kindness/CC BY 2.5/wikipedia.org

Pierwsza, odlana w cemencie figura Chrystusa dźwigającego krzyż stanęła przed kościołem świętego Krzyża w Warszawie w 1858 roku. Niestety bardzo szybko zaczęły pojawiać się pęknięcia. Dodatkowo w 1887 roku uszkodził ją szaleniec, który oderwał fragment posągu. To spowodowało podjęcie decyzji o wykonaniu figury z brązu. Nowy pomnik, odlany w Rzymie ustawiono w 1898 roku na nowym cokole z czarnego granitu, ze złoconym napisem Sursum Corda (w górę serca).

We wrześniu 1944 roku, podczas trwającego powstania warszawskiego, hitlerowcy doprowadzili do wybuchu w świątyni, w wyniku czego figura Chrystusa upadła na bruk ulicy. 22 października Niemcy wywieźli ją z Warszawy, z zamiarem przetopienia. Jednak wraz z pomnikiem Mikołaja Kopernika porzucili ją w rowie, w pobliżu Nysy na Opolszczyźnie. Tam figurę Chrystusa z Krakowskiego Przedmieścia rozpoznali polscy żołnierze.

ZOBACZ >>> Wkrótce 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak będą wyglądały obchody?

Reklama

Oba pomniki powróciły do Warszawy, gdzie poddano je renowacji. Posąg Chrystusa dźwigającego krzyż stanął ponownie przed kościołem świętego Krzyża 19 lipca 1945 roku, na pięć lat przed zakończeniem odbudowy świątyni.

O figurze i jej losach przypomniał podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, papież Jan Paweł II. 2 czerwca 1979 roku, w czasie słynnej homilii na Placu Zbawiciela mówił, że nie można zrozumieć dziejów Polski bez Chrystusa. Nie sposób zrozumieć tego miasta, Warszawy, stolicy Polski, która w roku 1944 zdecydowała się na nierówną walkę z najeźdźcą, na walkę, w której została opuszczona przez sprzymierzone potęgi, na walkę, w której legła pod własnymi gruzami, jeśli się nie pamięta, że pod tymi samymi gruzami legł również Chrystus-Zbawiciel ze swoim krzyżem sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu – mówił wówczas papież.

wikipedia.org, polskieradio.pl, radiowarszawa.com.pl,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę