Nasze projekty
fot. EDK - Ekstremalna Droga Krzyżowa/facebook.com

„Życie samo się nie zrobi!” Ekstremalna Droga Krzyżowa

To wielkie wyzwanie, aby pokonać samotnie, nocą kilkadziesiąt kilometrów. Jednak to nie zniechęca tysięcy osób, które wyruszają na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Dziś, 8 kwietnia pątnicy wyruszają na większość z planowanych w tym roku tras.

Reklama

Ekstremalna Droga Krzyżowa proponuje ponad tysiąc, krótszych i dłuższych, tras w kilkuset polskich miejscowościach. “Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać” – tłumaczą organizatorzy.

Jak przygotować się do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej?

To wymagająca wędrówka i warto się do niej dobrze przygotować, ponieważ pokonanie całej trasy, czterdziestu kilometrów, zajmuje zazwyczaj od ośmiu do dwunastu godzin. Każdy wyrusza w drogę na własną odpowiedzialność, w tym czasie trzeba sobie poradzić z orientacją w terenie w nocy oraz zadbać o bezpieczeństwo.

Na trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej można wyruszyć indywidualnie lub w małej grupie, ale w czasie drogi należy unikać rozmów, zachować milczenie. Uczestnicy zabierają ze sobą również specjalnie przygotowane rozważania, które można odsłuchać w aplikacji EDK lub przeczytać przy kolejnych stacjach.

Reklama

Gdzie wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa?

Wiele osób wyruszyło na trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej już tydzień temu, 1 kwietnia. Jednak to 8 kwietnia w trasie będzie najwięcej osób.

Rzym

Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy ulicami Rzymu po raz trzeci. 42-kilometrowa wędrówka rozpocznie się Mszą św. w bazylice św. Pankracego w dzielnicy Monteverde Vecchio, gdzie posługują polscy karmelitanie bosi. O  godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. dla wyruszających w drogę, a zakończy się pod obeliskiem na Placu św. Piotra. Przemierzając w milczeniu wytyczony szlak, uczestnicy będą modlić się m.in. w miejscu ścięcia św. Pawła, tj. przy obecnym opactwie trapistów Tre Fontane, przy bazylikach św. Sebastiana i św. Krzyża, a także przed katakumbami św. Pryscylii.

Kraków

8 kwietnia wierni z Krakowa wyruszą w łącznie ponad trzydzieści tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, o różnym stopniu długości, ale przede wszystkim trudności. Najdłuższe dwie trasy liczyć będą ponad 100 km. Pierwsza rozpocznie się Mszą św. o godz. 20:00 w kościele św. Maksymiliana Mari Kolbego w krakowskich Mistrzejowicach, a zakończy w Częstochowie. Jej łączna długość wynosi 123 km. Druga trasa rozpocznie się w parafii Świętego Józefa w Kraków – Podgórze, a zakończy w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach, a liczy ona 133 km.

Reklama

Warszawa

Również z Warszawy 8 kwietnia wyruszy w trasę kilka Ekstremalnych Dróg Krzyżowych. Większość z nich liczy około 40 km. Najdłuższa trasa liczy 78 km i rozpocznie się Mszą Św. w kościele parafialnym Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie.

Gdańsk – Gdynia

W Gdańsku Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się m.in. w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie, gdzie o godz. 19:00 uczestniczy wezmą udział w Mszy Św., a następnie wyruszą na trasę liczącą 51 km. W parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Gdyni swój początek ma natomiast trasa żółta – św. Józefa, która rozpocznie się Mszą św. o godz. 20:00.

Katowice

Trasa Pilecki 44 rozpocznie się w Mszą św. o godz. 20:00 w Kościele Przemienienia Pańskiego. Następnie uczestnicy wyruszą do Oświęcimia.

Reklama

Wrocław

We Wrocławiu można udać się na Ekstremalną Drogę Krzyżową po Trasie niebieskiej, w kształcie Ducha Świętego, który na dziobie ma kościół Matki Bożej Różańcowej na Złotnikach, głowę w kościele Matki Bożej Fatimskiej we Wrocławiu i swoje skrzydła ma rozpostarte pomiędzy kościołem Podwyższenia Krzyża Św. w Sośnicy a kościołem Matki Bożej Fatimskiej w Oleśnicy.

Gniezno – Poznań

W Wielkopolsce 8 kwietnia odbędzie się m.in. trasa katedralna. Rozpocznie się ona Mszą św. o godz. 19:00 w katedrze gnieźnieńskiej.


>>>SPRAWDŹ INNE TRASY<<<


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę