„Życie samo się nie zrobi!” Ekstremalna Droga Krzyżowa
To wielkie wyzwanie, aby pokonać samotnie, nocą kilkadziesiąt kilometrów. Jednak to nie zniechęca tysięcy osób, które wyruszają na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Dziś, 8 kwietnia pątnicy wyruszają na większość z planowanych w tym roku tras.
Ekstremalna Droga Krzyżowa proponuje ponad tysiąc, krótszych i dłuższych, tras w kilkuset polskich miejscowościach. “Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać” – tłumaczą organizatorzy.
Jak przygotować się do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej?
To wymagająca wędrówka i warto się do niej dobrze przygotować, ponieważ pokonanie całej trasy, czterdziestu kilometrów, zajmuje zazwyczaj od ośmiu do dwunastu godzin. Każdy wyrusza w drogę na własną odpowiedzialność, w tym czasie trzeba sobie poradzić z orientacją w terenie w nocy oraz zadbać o bezpieczeństwo.
Na trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej można wyruszyć indywidualnie lub w małej grupie, ale w czasie drogi należy unikać rozmów, zachować milczenie. Uczestnicy zabierają ze sobą również specjalnie przygotowane rozważania, które można odsłuchać w aplikacji EDK lub przeczytać przy kolejnych stacjach.
Gdzie wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa?
Wiele osób wyruszyło na trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej już tydzień temu, 1 kwietnia. Jednak to 8 kwietnia w trasie będzie najwięcej osób.
Rzym
Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy ulicami Rzymu po raz trzeci. 42-kilometrowa wędrówka rozpocznie się Mszą św. w bazylice św. Pankracego w dzielnicy Monteverde Vecchio, gdzie posługują polscy karmelitanie bosi. O godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. dla wyruszających w drogę, a zakończy się pod obeliskiem na Placu św. Piotra. Przemierzając w milczeniu wytyczony szlak, uczestnicy będą modlić się m.in. w miejscu ścięcia św. Pawła, tj. przy obecnym opactwie trapistów Tre Fontane, przy bazylikach św. Sebastiana i św. Krzyża, a także przed katakumbami św. Pryscylii.
Przeczytaj również
Kraków
8 kwietnia wierni z Krakowa wyruszą w łącznie ponad trzydzieści tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, o różnym stopniu długości, ale przede wszystkim trudności. Najdłuższe dwie trasy liczyć będą ponad 100 km. Pierwsza rozpocznie się Mszą św. o godz. 20:00 w kościele św. Maksymiliana Mari Kolbego w krakowskich Mistrzejowicach, a zakończy w Częstochowie. Jej łączna długość wynosi 123 km. Druga trasa rozpocznie się w parafii Świętego Józefa w Kraków – Podgórze, a zakończy w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach, a liczy ona 133 km.
Warszawa
Również z Warszawy 8 kwietnia wyruszy w trasę kilka Ekstremalnych Dróg Krzyżowych. Większość z nich liczy około 40 km. Najdłuższa trasa liczy 78 km i rozpocznie się Mszą Św. w kościele parafialnym Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie.
Gdańsk – Gdynia
W Gdańsku Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się m.in. w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie, gdzie o godz. 19:00 uczestniczy wezmą udział w Mszy Św., a następnie wyruszą na trasę liczącą 51 km. W parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Gdyni swój początek ma natomiast trasa żółta – św. Józefa, która rozpocznie się Mszą św. o godz. 20:00.
Katowice
Trasa Pilecki 44 rozpocznie się w Mszą św. o godz. 20:00 w Kościele Przemienienia Pańskiego. Następnie uczestnicy wyruszą do Oświęcimia.
Wrocław
We Wrocławiu można udać się na Ekstremalną Drogę Krzyżową po Trasie niebieskiej, w kształcie Ducha Świętego, który na dziobie ma kościół Matki Bożej Różańcowej na Złotnikach, głowę w kościele Matki Bożej Fatimskiej we Wrocławiu i swoje skrzydła ma rozpostarte pomiędzy kościołem Podwyższenia Krzyża Św. w Sośnicy a kościołem Matki Bożej Fatimskiej w Oleśnicy.
Gniezno – Poznań
W Wielkopolsce 8 kwietnia odbędzie się m.in. trasa katedralna. Rozpocznie się ona Mszą św. o godz. 19:00 w katedrze gnieźnieńskiej.