Nasze projekty

Jeruzalem nowe

Nadprzyrodzone miasto zstępujące z Nieba (Ap 21, 10)

Reklama

Nowe Jeruzalem według symbolicznego opisu zawartego w Apokalipsie, ma kształt gigantycznego sześcianu (kostki Rubika), którego każdy bok liczy dwanaście tysięcy stadiów długości, czyli ok. dwa tysiące kilometrów (Ap 21,16). Rzecz jasna tak niesamowicie duże Miasto nie może pochodzić z tego świata.

Fundament Świętego Miasta składa się z 12 warstw, a każdą zdobi inny rodzaj drogocennych kamieni. Są to kolejno: jaspis, szafir, chalcedon, szmaragd, sardoniks, krwawnik, chryzolit, beryl, topaz, chryzopraz, hiacynt i ametyst. Taki układ nawiązuje do kamieni znajdujących się na pektorale arcykapłana, które miały symbolizować 12 plemion Izraela. Tu na poszczególnych warstwach wypisane są imiona 12 apostołów.

Reklama
Reklama

Według Apokalipsy św. Jana Niebiańską Jerozolimę otacza mur z jaspisu wysokości 144 łokci (a zatem siedemdziesięciometrowy), w którym znajduje się dwanaście otwartych szeroko bram, po trzy z każdej strony (Ap 21,17-18). Są one przeznaczone dla ludzi, którzy przyjdą ze wszystkich stron świata. (Ap 21,12.13). Na bramach wypisane są imiona dwunastu pokoleń synów Izraela. Każda brama zrobiona jest z jednej perły, symbolu jedności, czystości, piękna i kosztowności (Ap 21,21). Przy każdej bramie stoi anioł, który czuwa nad wybranymi, wchodzącymi do miasta i zapobiega, aby nic nieczystego nie wśliznęło się wraz z nimi (Ap 21, 12.27). Bramy te nie są nigdy zamknięte.

Reklama
Reklama

Samo miasto zbudowane jest z czystego jak kryształ złota. Przez środek przepływa (biorąca swój początek u Tronu Boga) rzeka życia. Pomiędzy rynkiem miasta a rzeką rośnie zaś drzewo życia rodzące dwanaście owoców. Nowa Jerozolima nie potrzebuje słońca ani żadnego oświetlenia, bo wystarczy blask chwały Bożej (Ap 22,5). Miasto jest również pozbawione świątyni, bo nie potrzeba jej w miejscu, gdzie przebywa Bóg oraz Baranek (Ap 21, 22).

Niebiańska Jerozolima jest wieczną ojczyzną dla chrześcijan, którzy życie na ziemi powinni traktować jako permanentny stan pielgrzymowania do tego świętego Miasta w Niebie.

Reklama

Poznaj więcej apokaliptycznych symboli:

banner-apokalipsa

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę