Nasze projekty

Aggeusz. Prorocy od A do Z

Pierwszy z trzech proroków działąjących po niewoli babilońskiej

Reklama

O proroku: Nie znamy żadnych szczegółów jego życia. Był jednym z niewielu proroków działających w Jerozolimie już po powrocie z niewoli babilońskiej, cała jego działalność przypada prawdopodobnie na 520 r. przed Chr. Triumfalny powrót do własnej ziemi przynosi także wiele trudności, a zderzenie rzeczywistości prostego ludu, który pozostał, z elitami, które wracają, doprowadza do wielu napięć i pytań o tożsamość izraelską.

Główne przesłanie: Treścią tej krótkiej księgi jest wezwanie do odbudowy Świątyni Jerozolimskiej. Bieda ludu, niepowodzenia i porażki nie mogą być usprawiedliwieniem dla braku odbudowy, lecz odwrotnie: są nim spowodowane. Przyszła Świątynia będzie znakiem nie tylko Bożej Obecności, ale również zapowiedzią ery mesjańskiej.  Boże obietnice są wciąż związane z dynastią Dawida, tu przedstawioną w osobie Zorobabela.

Cytat: W tym dniu (…) wezmę ciebie, sługo mój, Zorobabelu, synu Szealtiela – wyrocznia Pana – i uczynię z ciebie jakby sygnet, bo sobie upodobałem w tobie (Ag 2,23)

Reklama

Poznaj innych proroków Starego Testamentu!


 

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę