Nasze projekty
fot. Annie Spratt/Unsplash

Pastorałki – czym są i czym różnią się od kolęd?

Pastorałki to melodie, które tuż po kolędach są najchętniej słuchanymi utworami w świątecznym czasie. Czym są i czym różnią się od tradycyjnych kolęd? Przekonajmy się!

Reklama

Pastorałki – słowo to pochodzi od słowa “pastor”, czyli “pasterz”, co oznacza, że są one pieśniami pasterskimi. Według definicji utwory te dawniej wykonywane były przez wędrownych muzyków. Wówczas Boże Narodzenie zostało połączone z tematyką obyczajową. 

Co wyróżnia pastorałki?

Przede wszystkim wesoły charakter, utrzymany najczęściej w sielankowym tonie. Warstwa tekstowa najczęściej ma wpleciony wątek pasterski. Pasterze – grupa prostych ludzi, którzy jako pierwsi mieli okazję oddać hołd Dzieciątku Jezus. Właśnie dlatego ich świat widzenia wydaje się być słuchaczom jeszcze bliższy. 

Historia Narodzenia z perspektywy pasterzy staje się jakby bardziej autentyczna. Pastorałki opowiadają o ich zdziwieniu i niezrozumieniu wydarzenia, w którym uczestniczą. Pasterze jednak nie kierują się rozumem, ale sercem i właśnie dlatego są pierwszymi gośćmi Świętej Rodziny w Stajence. 

Reklama

Jakie są różnice między pastorałkami a kolędami?

Podstawową różnicą jest wykonywanie kolęd podczas Mszy świętej w Kościele. Niestety, ale teoretycznie pieśni pasterskie nie mogą być śpiewane podczas liturgii ze względu na ich niskie walory teologiczne. Nie skupiają się one tylko na Bożym Narodzeniu, ale także na wszystkim, co wokół – wewnętrznych przeżyciach bohaterów betlejemskiej nocy czy lokalnych tradycjach świątecznych. 

Polskie pastorałki

Pieśni pasterskie to jedne z najbardziej lubianych pieśni świątecznych. Oto najbardziej znane pastorałki. Czy znasz je wszystkie? Sprawdź! 

Oj maluśki, maluśki 

“Oj maluśki, maluśki” to ulubiona pastorałka Jana Pawła II. Jak się okazuje, na jednym ze spotkań ze studentami, Ojciec Święty ułożył nawet swoją zwrotkę tej wyjątkowej pieśni i zaśpiewał ją przy zebranych słuchaczach. Posłuchaj tego utwory w wykonaniu Papieża Polaka! 

Reklama

Czytaj dalej >>> “Najbardziej go kusiło, żeby śpiewać drugim głosem. Jak kolędował Jan Paweł II? 

Gore gwiazda Jezusowi

Powstanie pastorałki pt. “Gore gwiazda Jezusowi”datuje się na XVIII w. Pierwszy jej zapis pochodzi ze śpiewnika Księdza Mioduszewskiego wydanego w 1843 r., jednak nie jest znany autor tej melodii. To jedna z najpopularniejszych utworów opowiadających historię Bożego Narodzenia i współcześnie doczekała się wielu, niezwykle ciekawych aranżacji. Oto jedna z nich w wykonaniu zespołu Golec uOrkiestra. 

Północ już była 

Reklama

Historia pieśni pasterskiej pt. “Północ już była” sięga XVIII w. Dokładna data powstania, autor melodii i tekstu nie są znane. Wiadomo natomiast, że pierwszy jej zapis datuje się na 1843 r.. Wówczas pastorałka pojawiła się we wspomnianym śpiewniku Mioduszewskiego. 

Ciekawostka. Podczas wojny polsko-ukraińskiej, która miała miejsce we Lwowie, na melodię tego utworu powstała polska pieśń patriotyczna, która opisywała obronę Lwowa przez Orlęta Lwowskie.

Tymczasem, posłuchajcie tej wyjątkowej melodii w tradycyjnej formie w wykonaniu zespołu Pectus. 

Pastorałki przy wigilijnym stole

Oto tylko trzy z tak wielu pieśni pasterskich do wyboru. Pastorałki przez swoją radosną, przepełnioną pozytywnymi emocjami formę, będą doskonałym sposobem, by zachęcić domowników do śpiewania przy wigilijnym stole. Spróbujcie! 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę