Nasze projekty

Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą

Co to znaczy być szczęśliwym?

Reklama

Na początku zaangażowania w Boży plan Maryja zostaje dwukrotnie nazwana błogosławioną, tzn. szczęśliwą. W nazaretańskim pozdrowieniu Anioła, zanim jeszcze dokonało się Wcielenie Bożego Syna, zostały wypowiedziane słowa: „Błogosławiona  jesteś między niewiastami” i teraz w Ain-Karim powtarza je rozradowana krewna Elżbieta, zaraz dodając, że ich powodem jest wprowadzenie w jej dom Pana.

Tak działa Duch Święty, ale trzeba natychmiast dodać, że uzdalnia On do tego również swoich ludzi. W tekście św. Łukasza powtórzenie tego samego zwrotu w dwóch sytuacjach, wydaje się sugerować połączenie Nieba z ziemią, wskazywać na nowy Most rozciągnięty miedzy Bogiem, a ludźmi.

Ten dialog Nieba z ziemią otaczający, a nawet adorujący Matkę Jezusa rozpoczął Boży Posłaniec nazywając zaskoczoną Dziewczynę tym szczególnym słowem: Błogosławionaś, dokończyła ta osoba, która na kartach Ewangelii przemawia do Maryi jako pierwsza, wyszedłszy jej na powitanie: Błogosławionaś. W sprawie Maryi ziemia potwierdza zdanie Niebios.

Reklama
Reklama

Rozważania majowe. Odc. 18 Nazwana szczęśliwą

Reklama
Reklama

Warto zatrzymać się nad tym słowem: Szczęśliwa – Błogosławiona; nad treścią którą ono ze sobą niesie; nad kontekstami, które roznieca wówczas, gdy uczymy się je wypowiadać tak jak Anioł i Elżbieta do Maryi Matki Jezusa. Nie tej z obrazka, gotowej do wstawienia w naszą religijną wyobraźnię, ale do Tej z kart Ewangelii, która może właśnie po raz pierwszy odetchnęła z ulgą, doświadczając, że oto Bóg, Duch Święty wyszedł jej naprzeciw i postawił na progu domu Zachariasza kogoś kto JUŻ WIE, komu nie trzeba nic tłumaczyć, przy kim nie warto szukać słów zbyt nieporadnych, aby po ludzku opisywać TAJEMNICĘ WCIELENIA.

To święte napięcie, widoczne w zapisie ewangelicznym, zanim jeszcze zostanie zaangażowane do wyśpiewania dla Boga Magnifikat, powinno być przez nas zauważone najpierw na progu domostwa w Ain-Karim. 

Szczęśliwa jest Ta, która przyjęła, uznała za swój, zaplanowany jej przez Boga odcinek drogi: wyjątkowy, jedyny, święty, nigdy dosyć niewysłowiony, ale przecież dużo ważniejsze: że Jej, że wymagający i odpowiedzialny, że trudny, że wpleciony w normalność życia, że niezauważany przez wielu. A konkretnie, tu i teraz, po dotarciu do Judei wyraźnie złączony ze zmęczeniem, z potem, skwarem słońca i bólem nóg. „Szczęśliwa, która uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane jej od Pana”.

Reklama

Maryjo Matko wyproś dla mnie łaskę zawierzenia, bym zawsze pełnienie woli Boga umiał powiązać ze swoim zmęczeniem, z potem, skwarem słońca i bólem nóg – głowy – serca. Bym nigdy nie oczekiwał (w domyśle – żądał) klimatyzowanego tunelu do Nieba. W epoce hedonizmu, rozbudzanych oczekiwań na rozmaite wygody i wytwarzania sztucznych potrzeb Ty naucz mnie, przez swój przykład, co znaczy być szczęśliwym.


Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę